Güncel

Nurettin Canikli: “Baykal ve CHP özür dilemeli”

Bir dizi ziyaret ve parti programı için geldiği Amasya’da valiliği ziyaret ettikten sonra gittiği Amasya Belediyesinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Canikli, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin kimyası epeyden beri bozuktu. Ama son 16 Nisan Cumhurbaşkanlığı halk oylaması vesilesiyle iyice allak bullak oldu. Bunu hem Sayın Kılıçdaroğlu’nun yaptığı açıklamalardan anlıyoruz hem de eski Genel Başkan Sayın Baykal ve diğer sözcülerin yaptığı açıklamalardan çok net bir şekilde anlıyoruz” diye konuştu.

“Çok büyük bir hata”

Baykal’ın son açıklamasının milletin, Müslümanların manevi değerlerine çok büyük hakaret ve saygısızlık olduğunu değerlendiren Nurettin Canikli, “Hakikaten çok büyük bir hatadır. Milletimizi bu anlamda büyük oranda yaralamıştır bu ifade. Aslında Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu konudaki yaklaşım ve kanaatini de yansıtan bir cümledir esasında Sayın Baykal’ın bu konuyla ilgili açıklamaları. Zihin gerilerinde yatan, çok fazla açığa vurmadıkları kanaat ve düşüncelerinin zaman zaman gayri iradi bir şekilde açığa çıkmasından ibarettir esasında bakıldığında. Çünkü jakoben yaklaşım Cumhuriyet Halk Partisi’nin en temel özelliğidir bugüne kadar. Halka tepeden bakan, halkın düşüncelerini, kanaatini dikkate almayan, onları hor gören, manevi değerleriyle özellikle inançlarıyla alay eden, saygı duymayan bugüne kadar yaklaşım ve eylem içerisinde oldu. Böyle bir tespitin altını dolduracak sayısız örnekler vardır Cumhuriyet Halk Partisi’nin tarihinde. Yani o açıdan sürpriz değil çok üzücü bir hadise. Sayın Baykal’ın ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin önce Türkiye’de Türk milletinden ve bütün Müslümanlardan defalarca özür dilemesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

“CHP’nin anketi manipülasyon”

CHP’nin yaptığı anket sonuçlarıyla ilgili ‘hayır’ın 4 puan öne geçtiği sorusunu yanıtlayan Canikli, “16 Nisan Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin halk oylaması sonuçları noktasında bizim herhangi bir tereddütümüz yok. Milletimiz orada gerekeni bir kez daha yapacaktır. Anketler de bu doğrultuda. Ondan da yine herhangi bir kuşku duymuyoruz. Önceki seçimlerde de benzer yöntemleri Cumhuriyet Halk Partisi başta olmak üzere bazı kesimler kullandı. Yani manipülasyon ve kamuoyunun algısını yönlendirmek amacıyla bu konuda anketler yapıldı. Kamuoyunun düşüncesini öğrenmek amacıyla değil de yönlendirmek amacıyla yapılan anketlerdir onlar. Sayısız kereler biz bunlarla daha önce muhatap olduk. Hemen hemen bütün seçimlerden önce referandumlardan önce buna benzer algı oluşturma operasyonla yapıldı. Bu da onlardan bir tanesidir. Yoksa gerçek onların ifade ettiği gibi değil kesinlikle” ifadelerini kullandı.

İHA

Başa dön tuşu