Teknoloji

Nvidia RTX 4090 Hakkında Detaylar Netleşmeye Devam Ediyor

Nvidia'nın önümüzdeki aylarda tanıtacağı yeni ekran kartı RTX 4090'nın çıkış tarihi ve teknik özellikleri hakkında bilgiler gelmeye devam ediyor.

Ekran kartları son yıllar kripto para madenciliği yapanlar için oldukça büyük öneme sahip. Kripto paraların değer kazandığı süreçte ekran kartları fiyatları da hızla yükselmişti. Son aylarda ise kripto piyasasında düşüş hakim. Bu düşüş kripto para madenciliğini olumsuz etkilerken ekran kartları fiyatları ve satışları için ise olumlu bir gelişme. Nvidia tüm bu gelişmeler devam ederken yeni ekran kartı modeli RTX 4090’ı önümüzdeki aylarda satışa sunmaya hazırlanıyor.

Nvidia RTX 4090 Ekim 2022’de Tanıtılabilir.

Kripto madenciliği yapan kişi sayısının azalması ile birlikte ekran kartı fiyatlarında da arz/talep dengesi sonucunda düşüş yaşandı. Fiyatlarda gerçekleşen bu düşüş ekran kartı satışlarını da arttırdı. Bu dönemde Nvidia yeni ekran kartı modelini satışa çıkarmayı planlıyor. İddialara göre Ekim 2022’de Nvidia RTX 4090’nın tanıtımı gerçekleşebilir.

nvidia rtx 4090 goruntusu

Nvidia RTX 4090 Teknik Detayları

Nvidia her ne kadar yeni ekran kartının tanıtımını gerçekleştirmese de ürün ile ilgili çeşitli iddialar ve sızıntılar var. Bu iddialara göre göre Nvidia RTX 4090’nın temel teknik özellikleri şöyle:

Çekirdek: 16.284 CUDA
Ekran Kartı Hızı: 2.7 GHz
GPU: AD102
VRAM: 24 GB
Veri Yolu (BUS): 384 bit
ihtiyaç Duyulan Güç: 600 W

Başa dön tuşu