Eğitim

Okul seçimleri için dikkat edilmesi gereken şeyler

Öğrencilerden çok Anne ve Babaların üzerine titrediği okul seçimleri için dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir? Uzm. Psk. Gani Eser ebeveynleri uyarıyor.

 

Eğitim ve siyasetin bir arada yürümeyeceğini belirten Uzm. Psk. Eser “Eğitim ile siyaset, din, terör bir arada düşünülemez. Seçtiğiniz veya seçeceğiniz okulun milli egemenliğin üstünlüğü dışında bir amaca hizmet eden herhangi bir oluşumla bağlantısının olmadığından emin olunuz. Seçilen yayınların ve eğitim kadrosunun bu tür oluşumlarla ilgisi olmadığını kontrol ediniz”dedi.

 

Okulun nasıl bir yer olduğu bir önceki senelerde yaptığı sosyal aktivitelerden belli olacağını belirten Eser”Kurum tarafından geçmiş yıllarda gerçekleştirilmiş bilim, sanat ve sportif alanlardaki çalışmaları, elde edilen başarıları incelemeniz gelecek için size ipuçları verecektir.
Akademik başarı ile sosyal beceri; sanat, spor ve bilim alanlarındaki başarılar birlikte değerlendirilmeli, kurumun kültürel değerlere verdiği önem de birlikte irdelenmelidir Tüm bu analizleri yapmanız, çocuğunuzu nereye emanet ettiğiniz konusunda aydınlatıcı olacaktır”diye konuştu.

 

Rehberlik servisininde okul seçiminde etkili olacağı belirten Gani Eser”En önemli noktalardan birisi de eğitim dönemi başlarken algı testleri yapılıp yapılmadığından ve algısına göre çocuğunuza eğitim modeli seçilip seçilmediğinden emin olmalısınız. Unutmayınız ki; her çocuk farklı öğrenir.Rehberlik servisi aktif ve yeterli sayıda uzman oluşuyorsa, sınav kaygısı ile başa çıkma, odaklanma, etkili öğrenme metodları gibi konularda öğrencilere ücretsiz destek veriliyorsa tercihinizi olumlu yönde etkilemelidir”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu