Güncel

OMÜ’de “Dünya Kadınlar Günü” etkinlikleri

“Kampüste 8 Mart Etkinlikleri” başlığıyla düzenlenen etkinlikler “Hayatın İçinde Kadın” adlı fotoğraf sergisi ile başladı. Kadınları anlatan fotoğraflardan sergilenmeye uygun görülen 40 adet fotoğraf jüri tarafından seçilerek sergide yer aldı. Serginin açılışını OMÜ Rektör Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, OKTAM Müdürü Prof. Dr. İlknur Aydın Avcı, Siyaset Bilimi Topluluğu Akademik Danışmanı Öğretim Görevlisi Cüneyt Mumcu yaptı. 8 Mart 2016 tarihinde OKTAM’ın gerçekleştirmiş olduğu ve yaklaşık 1000 OMÜ öğrencisinin gönüllü olarak katılım sağladığı Kampüsümü Seviyorum Projesi’nin bulguları Araştırma Görevlisi Senem Gürkan, Damla Nur Kinsiz tarafından paylaşıldı. Programın “Toplumsal Cinsiyet Rolleri ve Şiddet” adlı panel bölümünde; Doç. Dr. Hatice Kumcağız, Yrd. Doç. Dr. Yasemin Yüce Tar ve Samsun Barosu avukatlarından Belgin Bilgin sunum yaptılar.

“Kadınlar en sevdikleri tarafından öldürülüyor”
“Kadına Şiddet” sunumunu yapan Yrd. Doç. Dr. Yasemin Yüce Tar, “2016 yılında 328 kadın öldürülmüş. Çok dramatik bir durum. Neredeyse her gün bir kadın öldürülüyor. Öldürülen kadınların yüzde 43’ü evli, yüzde 14’ü boşanmış, yüzde 13’ü de bekar. Niye öldürüldüklerine bakıldığında, kadının kendi hayatına dair karar almak istemesi ağırlık kazanıyor. İlişkiyi sonlandırmak istemeleri de başka bir neden. Kimler tarafından öldürüldüklerine bakıldığında ise en sevdikleri tarafından öldürülüyorlar. Kadınlar; kocaları, ağabeyleri, babaları, erkek arkadaşları tarafından öldürülüyor” dedi.
Sunumların ve “Toplumsal Cinsiyet” temalı kısa film gösterilerinin ardından, filmlerle ilgili söyleşileri OMÜ İktisat ve Siyaset Bilimi Topluluğu Başkanı Osman Furkan Akın yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu