Ekonomi

Ons Altında Güçlenme Devam Ediyor! İşte Günün Altın Analizleri

Altın fiyatlarında bugün itibariyle son durumu sizlere aktarmıştık. Altın fiyatlarında son durum şöyleydi;

Serbest Piyasa Kurlarında Türk Lirası’nın Değer Kaybı Sürüyor

Piyasalarda hareketlilik başladı. Yatırım ve bankalar tarafından yapılan değerlendirmeler ile birlikte altındaki beklentilere yönelik raporlar da paylaşıldı. İşte günün altın analizleri.

yapikredi

Yapı Kredi

Fed (FOMC) toplantısı öncesinde Fed Başkanları dahil yapılan aşırı doz şahin açıklamaların etkisi ile ABD 10 yıllık tahvillerinin faizleri 1,90 seviyesine kadar yükselmişti. Bu süreç içerisinde 1.800 Usd ‘nin üzerinde kalmayı başaran ons altın fiyatlarında faizlerin düzeltmesi ile bir miktar güçlenme yaşanıyor. 1.840 Usd’ın üzerinde 1.875 Usd kısa vade için görünen hedef konumunda. Kısa vade için beklenti ve gerçekleşmelere endeksli hareketin devamını, orta ve uzun vade için ise olumlu görüşümüzü koruyoruz.

 

Alan Yatırım
Alan Yatırım

Altın yatırımları, jeopolitik riskler ve FED ile zirvesini görürken hafif pozitif bir seyir seyretmektedir. Özellikle geçen haftalarda açıklanan ABD enflasyonu ve Rusya’nın Ukrayna konusunda oluşturduğu jeopolitik risk altına daha da destek vermektedir. Altının ons cinsi, günü 0.39% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Altının ons cinsi, orta vadeli yükseliş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi içinde bulunmaktadır. Bununla beraber Ons altında kısa vadeli direnç seviyeleri 1,843.00 ve 1,857.00’de, destek seviyeleri ise 1,830.00 ve 1,816.00’de bulunmaktadır.

info info yatirimjpg 1rP6o

İnfo Yatırım

Haftanın en önemli konularından biri FED’in para politikası kurulu toplantısı. FED yarın faiz oranı kararını açıklayacak. Beklentiler oranlarda bir değişiklik olmayacağı yönünde. Fakat karar metinde önümüzdeki günlere dair ipuçları aranacak. Bu sebeple volatilite oldukça artacaktır. Diğer yandan piyasalar küresel bazda yaşanan jeopolitik gelişmeleri de yakından takip ediyor. Yaşanan gerginlikler küresel risk iştahını azaltıyor. Ukrayna ile Rusya arasındaki gerginliklere ABD’de katılıyor ve bu gelişmeler güvenli liman ihtiyacını artırıyor. Artan bu ihtiyaç altın fiyatlarını zaman zaman destekliyor.

Yeni günde piyasalar TSİ 18:00’da ABD kanadından gelecek olan CB tüketici güveni endeksi verisini takip edecek. Veri ile birlikte volatilite artacaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1850 – 1868 – 1890 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1832 – 1815 – 1800 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Ahlatcı Yatırım
Ahlatcı Yatırım

Ahlatcı Yatırım

Ons altında dün geçtiğimiz Cuma gününe benzer 1832$ altına geri çekilme yaşansa da kapanış bu seviye üzerinde gerçekleşti. Bugün için borsalardaki satış dalgası etkisi ve özellikle Rusya-Ukrayna gerginliğinin ons altın fiyatları üzerinde baskısı devam edebilir. Diğer taraftan tüm bu gelişmeler ve yarın gerçekleşecek Fed FOMC toplantısına rağmen yükselişin bir trend şeklinde ve kalıcı olmadığını görüyoruz. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde ons altında 1.845 ve 1,1855 dolar direnç seviyesinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskısının görülmesi durumunda ise 1.830 ve 1,1820 dolar destek seviyeleri takip edilebilir.

integral

İntegral Yatırım

Ons altın forex piyasasında sabah saatlerinde 1841 seviyesi yakınlarında işlem görüyor. Fed haftasında değerli metal yukarı yönlü ivmelenmesini sürdürüyor. Rusya-Ukrayna arasından küresele sıçrayan jeopolitik gerginlikler güvenli liman alımlarını aktif hale getirdi. 1830 seviyesine geri çekilmelerde alımlar yoğunlaşıyor. Yukarı da ise 1850 yakınlarında kar satışları izleniyor. Mevcut fiyatlamalarda jeopolitik gerginlikler dominant katalizör konumunda. Küresel borsalardaki satış baskısı da riskli varlıklardan kaçış güvenli limanlara yöneliş olduğunu gösteriyor. Diğer taraftan yarınki Fed öncesi bu sabah Dolar Endeksi 96, ABD 10 yıllıkları %1.76 yakınlarında fiyatlanarak ons altında yükselişleri törpülüyor. Bugün açıklanması beklenen yön değiştirici bir veri yok. Dolar Endeksi, tahvil faizleri ve Rusya-Ukrayna gerginliğine ilişkin gelişmeler yakından izlenmeli.

Teknik Analiz: Ons altında 1830 seviyesine doğru geri çekilmelerde alımlar yoğunlaşıyor. 1830 üzerinde alım yönlü pozisyonlar korunabilir. Yükselişlerde ise 1850 etrafında kar satışları izleniyor. 1850 ve 1870 seviyeleri direnç olarak izleniyor.

Destekler: 1830 / 1815 / 1807
Dirençler: 1850 / 1860 / 1870

Başa dön tuşu