Güncel

Oruç Fidyesi Nasıl Verilir? Ne Kadar Ödenir?

Ramazan ayı, İslamiyet’in en önemli, mübarek aylarından birisidir. 11 ayın sultanı olarak tanımlanan Ramazan ayında Müslüman vatandaşların oruç tutması farz kılınmış bir ibadettir. “İnanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutan kişinin geçmiş günahlarının bağışlanacağı (Buhârî, Savm, 6) müjdesi verilerek orucun ne kadar önemli ve faziletli bir ibadet olduğu da belirtilmiştir. Ancak bu ay içerisinde oruç tutma konusunda sorun yaşayan, sağlık ya da yaşlılık gibi durumlar nedeniyle oruç tutamayanların fidye ödemesi gerekir. Oruç fidyesinin ödenmesiyle birlikte ibadetlerin bedeli ödenmiş ve ibadet yerine getirilmiş olmaktadır.

Oruç Fidyesi Ne Demektir?

2 Nisan tarihi itibariyle başlayan ramazan ayında oruç tutmayan kişilerin vermesi gereken bedel, oruç fidyesi olarak tanımlanmaktadır. Yaşlılık, hastalık ya da benzer durumlar nedeniyle oruç tutamayan kişiler, oruç fidyesi vermekle yükümlüdür. Dini açıdan kaza edilmesi mümkün olmayan her oruç günü için fidye ödenmelidir.

Oruç Fidyesi Nasıl Ödenir?

Oruç fidyesinin ödenmesi sırasında Kur’an-ı Kerim’de, ”Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir fakir doyumu kadar fidye öder.” (Bakara, 2/184) şeklinde net ifadeler yer almaktadır. Bu bakımdan oruç tutmayan kişiler, güncel dönemdeki bu miktarı hesaplayarak fakir, ihtiyaç sahibi Müslümanlara vermelidir. Müslüman olmayan ya da zengin olan, birinci derece akrabalık ilişkisi olan kişilere bu tür yardımların yapılması dinen uygun değildir.

Başa dön tuşu