Spor

Otizmli Dila Türkiye şampiyonluğu için kulaç atıyor

Otizmli bir birey olarak dünyaya gelen 14 yaşındaki Deniz Dila Dinç, Özel Sporcular Yüzme Şampiyonası’nda Türkiye birinciliği için her gün çalışmalarını sürdürüyor. Anne ve babası denizci olduğu için sürekli su ile iç içe olan Dila, 2 yaşında kendi çabalarıyla yüzmeyi öğrendi. Suyu ve özellikle yüzmeyi çok seven Dila’nın annesi Sedef Esra Ulutürk Dinç de kızının sürekli yanında olmak için mesleğini bırakıp Eskişehir’e yerleşti. Dila, okullar arasında düzenlenen Özel Sporcular Türkiye Şampiyonası’nda Yıldızlar kategorisinde mücadele etmek için Tepebaşı Belediyesi Mustafa Kemal Atatürk Spor Tesislerinde antrenörü ve annesinin desteğiyle her gün kulaç atıyor. Tek otizmli sporcu olarak yarışmaya hazırlanan Dila, kulvarı bitirdiği takdirde Türkiye birincisi olacak.

“Dila kulvarı bitirirse Türkiye birincisi olacak”

Küçük yaşlardan beri kızıyla birlikte otizmle mücadele ettiklerini dile getiren anne Sedef Esra Ulutürk Dinç, kızının yanında olmak için çok sevdiği işini bıraktığını söyledi. Dila’nın yüzmeyi kendi çabalarıyla öğrendiğini aktaran Dinç, kızının ilk kez bir yarışmaya katılacağı için çok heyecanlı olduğunu vurguladı. Anne Dinç, “Dila suyu çok seviyor. Zaten otizmli çocukların çoğu suyu çok sever. Böyle bir özellikleri var. Biz de destekliyoruz Dila’yı her anlamda yanında olarak destekliyoruz. Dila okulda kaynaştırma eğitimi ile okudu ve bitirdi. Ortaokulda da özel eğitim sınıfında okuyor. Sağ olsun oradaki öğretmenleri çok destek oldu ve ‘Dila’yı yetiştirelim, yarışmalara sokalım, böyle bir yeteneği var, bunu göz ardı etmeyelim’ dediler. Biz zaten dünden razıyız aileler olarak. Bizim en büyük sıkıntımız bu tarz çocuklar için yer ve antrenör bulmaktı. Tepebaşı Su Sporları Merkezinde Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın destekleriyle gayet güzel bir ortam yakaladık. Şöyle bir enteresan durumu oldu. Okullar arası Özel Sporcular Yüzme Yarışması’nda yarışmaya katılan otizmli yıldız grubundaki tek kız Dila. Eğer kazanırsa, tamamlayabilirse yarışı Türkiye şampiyonu olacak. Bu bize müthiş bir ivme kazandırdı, tabi çok gurur duyduk. Elimizden ne geliyorsa yapmaya karar verdik. O da uğraşıyor, biz de uğraşıyoruz. Zaten olsa da olmasa da, yarışmayı kazansa da kazanmasa da o bizim şampiyonumuz, o bizim meleğimiz. Zaten çok seviyoruz, tek isteğimiz onun mutlu olması. Mutlu olmadığı hiçbir şeyi yapmıyorum ve yapmak istemiyorum kızım için. Babası da ben de sadece o mutlu olsun diye düşünüyoruz. Başarı zaten geliyor arkasından” ifadelerini kullandı.

“Dila bir aksilik olmazsa Türkiye şampiyonu olacak”

Dila ile bir süredir yüzme eğitimi çalışmalarını yürüttüklerini ifade eden Tepebaşı Su Sporları Merkezi Yüzme Antrenörü Çağlar Alsan ise, “Dila’nın kendine has bir yeteneği var daha önce suyla haşır neşir olmasından dolayı. Ben sadece yön veriyorum açıkçası. Bir aksilik olmazsa mesafeyi bitirdiği takdirde birinci olacak. Çünkü Dila’da bir yetenek var ve göstereceğini düşünüyoruz. Otizmli bir sporcu olduğu için birebir yakın bir ilgi gerekiyor. Öğrettiğimiz her şeyi, özelikle de yeni öğreteceğimiz şeyleri tekrarlayarak, uzun süreler tekrarlayarak birebir şekilde vermeye çalışıyoruz. Dila’da bu konuda gayet istekli. Gayet güzel yapıyor. Dolayısı ile çok da zorlamıyor bizi. Okullar arası yüzme şampiyonasında başarı bekliyoruz Dila’dan. Kulvarı tamamlaması halinde Türkiye şampiyonu olacağını düşünüyoruz. Bir aksilik olmazsa da Türkiye şampiyonu olacak” ifadelerini kullandı.

 

 

“Rahatlaması ve kendini özgür hissetmesi için yüzme iyi geliyor”

Dört senedir Dila ile birlikte çalıştığını söyleyen Özel Eğitim Öğretmeni Selin Görmez ise şunları dile getirdi:
“Dila ile çok yol katettik. Gerek sosyal anlamda, gerek akademik çalışmalarda çok ileri düzeyde olduğunu düşünüyorum. Onun dışında sosyal yönden tabi biz ailelerle işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Bu yönde ben Esra Hanımı çok takdir ediyorum. Her türlü etkinlikte ona göre uyarlıyor. Sosyal yaşantıları ve ortamları ona göre düzenliyor. Bu yönde onları takdir ediyoruz her zaman. Bu çocuklar her zaman dışlanmış ve soyutlanmış olarak değil de, daha çok topluma kazandırılması yönünde büyük adımlar attı Esra Hanım. Bunu da zaten görüyoruz. Ben Dila’nın çok sosyal olduğunu düşüyorum ve bu eğitimin ona çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Zaten rahatlaması ve kendini özgür hissetmesi bakımından yüzme sporu çok iyi gelecektir ona. Dila’nın her zaman arkasındayız, destekçisiyiz. Onunla gurur duyuyoruz.” 

İHA

Başa dön tuşu