Otomobil

Otomobil Fiyatlarında Savaş Etkisi Başladı

Türkiye’de ÖTV düzenlemeleri otomobil fiyatlarının düşmesi için yeterli olmadı. Rusya ile Ukrayna arasındaki kriz, fiyatlarda yukarı yönlü harekete neden oldu. Küresel otomotiv üretiminde yaşanan tedarik krizi ile birlikte yükseliş hızlandı. Kriz nedeniyle pek çok otomotiv devi, üretime ara vermek durumunda kaldı. Bu durum ise fiyatları tetikledi.

Cardata’dan Çarpıcı Otomobil Raporu

Cardata tarafından yapılan araştırmalarda yüzde 5’lik bir artış yaşandığı tespit edildi. 25 Şubat ile 25 Mart tarihlerini kapsayan araştırma, fiyatların artmaya devam edeceğini gösteriyor. Sektördeki tüm otomobilleri kapsayan artış, alım satım hareketliliğini de düşürmüş durumda.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce tarafından yapılan değerlendirmelerde ise “2022’nin başında pandeminin biteceğini, çip krizinden kaynaklı arz sorunun her çeyrekte biraz daha azalarak yılsonunda tamamen çözüleceğini öngörüyorduk. 2022’de pazarda belirleyici unsurun kur olacağını düşünüyorduk. Ancak, Rusya-Ukrayna savaşı yeni bir parametre olarak denkleme girdi. Savaşın birçok hammaddede tedarik krizi yaratması ve ekonomik büyümeyi aşağı çekiyor olması gibi nedenlerle 2022 zor geçecek” denildi.

Başa dön tuşu