Güncel

Patates Fiyatı Muz Fiyatına Yaklaştı!

Pazara çıkan vatandaş, yüksek fiyatlar nedeniyle zorlanırken düşen alım gücü, beraberinde piyasada da dengesizlikleri getirdi. Üretici ile satış noktaları arasındaki farkın artması ve ekonomik çalkantılı süreçte aracıların kazanması, Türkiye’de uzun zamandan beri büyük bir probleme yol açtı. Konuyla ilgili yeni bir değerlendirme yapan İstanbul Ziraat Odaları Kurul Başkanı Ömer Demir, ülke genelinde fiyat sisteminin tamamen çöktüğünü ve iki kata varan fiyat artışlarına kendilerinin bile şaşırdığını ifade etti.

Üreticiden Tüketiciye Kadar Fiyatlar Katlanıyor

Sebze ve meyvelerin üreticiden tüketiciye ulaştığı süre içerisinde yüksek zamlar aldığını söyleyen Başkan, yeşilliklerin 18 liraya, patates fiyatının ise 12 liraya yükseldiğini söyledi. Mevcut durumun sadece tarım sektörünü ilgilendirmediğini ve durumun artık milli güvenlik sorunu haline geldiğini ifade eden Başkan Demir, ülkedeki tüm otoriteleri de göreve davet etti. Başkan” Çok karmaşık durumla karşı karşıyayız. Bu sorun milli güvenlik sorunudur. Yeni eylem planları hazırlamak zorundayız. Biz köylü, çiftçi üretim yapamayız” diyerek durumu özetledi.

Dövizin artması ile birlikte tarım alanındaki maliyetler artmasına karşın tarla çıkış fiyatlarında aynı oranda artış uygulanmadı. 2 liradan alınan gübre 12 lira, mazot yüzde 164 artış yaşandığın söyleyen Başkan, üretimini 2 liraya ürettiği bir ürünü tüketicinin 12 liradan aldığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu