Şirket Haberleri

Peak Games, Çalıntı Reklam Davasını Kazandı

Türkiye’nin ilk unicorn’u olmasıyla birlikte Türkiye genelinde adını duyuran Peak Games, çalıntı reklam nedeniyle reklam şirketi ile davalık olmuştu. Mahkemeye yapılan sunum sonrasında iddialar mahkeme tarafından kabul edildi. Açıklanan mahkeme kararı ile şirketin 10 milyon liralık tazminat kazandığı belirtildi.

Peak Games Çalıntı Reklam Olayı Neydi?

2019 yılında bir reklam çalışması için anlaşma yapan Peak Games, reklam çalışmasının çalıntı olduğu ortaya çıktıktan sonra anlaştığı reklam şirketini dava etmişti.  Dönem içerisinde şirket tarafından yapılan resmi açıklamalarda konuyla ilgili detaylara yer verilerek  “Reklam filmimizin özgün olmadığını, hepinizle aynı anda öğrendik. Karın ağrımızı ve üzüntümüzü tarif etmemiz imkansız. Yaratıcı işlerde fikirlerin özgün olması bizim için çok değerli, bu nedenle tüm reklamları durduruyoruz. Ajans’la 3 aylık tüm görüşmelerimiz kayıt altında. Sadece Türkiye değil, Ajans’ın bağlı olduğu network’e Amerika’da da hukuki süreci başlatarak sonucu sizlerle paylaşacağız” denilmişti.

Yaşanılan olayın ardından yaklaşık 3 yıl sonra dava sonuçlandı. 10 milyon lira gibi yüksek bir tazminat almaya hak kazanan Peak, Games, sonucu sosyal medya hesapları üzerinden duyurdu. Bugün yapılan resmi açıklamada ise, “Söz verdiğimiz gibi sonucu buradan paylaşıyoruz. Üç yıl önce büyük bir heyecanla yayınladığımız ancak daha sonra çalıntı olduğunu öğrendiğimiz reklam filmiyle ilgili açtığımız dava bugün neticelendi. Mahkeme, reklam filminin özgün olmadığını onayladı, ajansa açtığımız davayı kazandık. Karar, haklılığımızın tescillenmesinin yanı sıra yaratıcı işlerde özgünlüğün önemini de vurguladığı için çok mutluyuz” denildi.

Başa dön tuşu