Şirket Haberleri

PepsiCo Avrupa Cips Paketlerindeki Plastik Kullanımı Azaltacak

PepsiCo Avrupa tarafından 2030 yılına yönelik yeni bir sürdürebilirlik programı açılandı. Şirketin en çok plastik kullandığı alan olan atıştırmalık ve cips ürünlerinde artık %100 geri dönüştürülmüş paketler kullanılacak. 2030 yılına kadar kademeli bir şekilde dönüşüm yapacak şirket, böylece paket başına sera gazlarında da %40 oranında bir düşüş yaşanmasını sağlayacak.

İlk üretimler 2023’de Yapılacak

Şirketin yeni programının bir parçası olarak ilk üretimler 2023 yılında yapılacak.  Ambalaj ve altyapılarda değişim öngören yeni dönemde Doritos, Ruffles, Cheetos ve Lay’s (Walkers) dahil olmak üzere tüm atıştırmalık markalarında, içerecek ve paketlerde yeni program uygulanacak. Yeni paketlerin testleri ise 2022 yılında Fransa’da başlayacak ve ilk olarak Lay’s ürünleri denenecek.

Esnek Ambalaj Avrupa’da Norm Olmalı!

PepsiCo Avrupa CEO’su Silviu Popovici tarafından yeni program hakkında yapılan değerlendirmede ise “Esnek ambalaj geri dönüşümü Avrupa genelinde norm olmalıdır. Paketlerimizin fosil bazlı plastikten arınmış olacağı bir gelecek öngörüyoruz. Esnek ambalajlar değer verilen ve yeni bir paket olarak geri dönüştürülebilen gelişen döngüsel ekonominin bir parçası olacaklar. Bu hedefe ulaşmak adına teknolojik kapasite oluşturmak için yatırım yapıyoruz. Artık ambalajların asla atık haline gelmemesi için uygun bir düzenleyici ortama ihtiyacımız var” denildi.

Başa dön tuşu