Ekonomi

Perakende Sektöründe Artış Beklentisi Oluştu

TEPAV Perakende Güven Endeksi, resmi olarak açıklandı. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı tarafından yapılan çalışmalar ile sonuçlandırılan raporda, Mart 2022 itibariyle güncel duruma yer verildi.

Rapora göre endeks aylık 3.2 oranında düşüş kaydetti. 2021 yılının aynı dönemine göre yaşanan düşüş ise yüzde 6.9’a ulaştı. Sektörel olarak karamsarlığın hakim olduğu endekste, 2021 yılına göre mevcut tablonun çok daha kötüleştiği ve beklentilerin de her geçen gün düştüğü ifade edildi.

Yapılan açıklamalara göre perakendecilerin yüzde 63.4’ü son 3 aylık süre içerisinde işlerin daha da kötüye gittiğini ifade etti. Bu oran Şubat 2022’de yüzde 42 seviyelerinde olurken 1 aylık süre içerisinde yüzde 20’ye varan bir artışın yaşanması ekonomik anlamda perakende sektörünün yaşadığı zorluğu ortaya çıkardı.

Endekse göre en çok güven veren sektörler arasında mobilya, ev içi kullanım ürünleri ve aydınlatma sektörleri oldu. Bölgesel incelemelerde ise Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki artış dikkat çekti.

Perakendede Beklenti Arttı

Perakende sektörünün gelecekteki fiyatlandırmalara yönelik tahminlerinde ise yükseliş hakimdi. Açıklamalara göre yıl sonuna doğru mevcut ekonomik fiyatlar ve enflasyona bağlı olarak yükselişler ön görülüyor. Bu görüşe hakim katılımcı oranı ise yüzde 73,8.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu