Güncel

Pers Milliyetçiliği eleştirilerine cevap geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pers Milliyetçiliği eleştirilerinin ardından İran Dişişlerinden açıklama geldi.

İran Dişişleri Bakanlığı web sitesi üzerinden yapılan açıklamada “İran’ın Irak’taki varlığı, bu ülkedeki meşru hükümetin isteği üzerine, kötülüğü defalarca Türkiye’nin kalbine kadar bile ulaşmış terörist gruplarla mücadele içindir. İran’ın önceliği, bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasıdır. Bu mesele, teröristleri destekleyen kaos oyuncuları ile istikrar isteyenleri tanımadan mümkün olamaz Sayın Erdoğan, bölge liderleri arasında, İran’ın başta Irak olmak üzere bölgedeki yapıcı rolünü herkesten daha çok bilmektedir” denildi.
Bakanlık adına açıklama yapan Behram Kasımi “Bölgedeki terörist grupların gizli veya açık şekilde desteklenmesi ve kullanılması, komşu ülkelerin toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarına saygı gösterilmemesi, bölgedeki istikrarsızlığın sürmesine neden olup kaygı vericidir” dedi.

 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde Bahreyn Krallığı’ndaki konuşmasında İran’ın bölge politikalarını eleştirerek , “Birileri hem Suriye’nin hem Irak’ın bölünmesini istiyor. Irak’ın bölünmesi çalışmasını yapanlar var. Oradaki mezhebi, etnik mücadele, çünkü orada da bir Pers milliyetçiliği olayı var. Bu Pers milliyetçiliği olayıyla da orada bir bölünme söz konusu. Bunların önünü kesmemiz gerekiyor”  diye konuşmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu