Ekonomi

Petrol Fiyatları Haftayı Kayıpla Kapatabilir

Petrol fiyatları için 2021 aralık ayı itibariyle yükseliş hakim. Bu yükseliş dünya genelinde akaryakıt fiyatlarının artmasına yol açarken konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. İran’ın nükleer anlaşma konusunda görüşmelere başlaması, fiyatlarda düşüş yaşanmasını sağladı.

Petrol Fiyatları Düştü

İran’daki gelişmeler sonrasında vadeli kontratlarda yüzde 3’e varan kayıp yaşandı. 90 bin civarında seyreden varil fiyatlar geçtiğimiz haftalarda 100 dolar sınırını zorluyordu. Ancak düşüş ile birlikte 90 bin seviyelerine gerileyen fiyatlar, İran’daki gelişmelere bağlı olarak daha fazla düşebilir. Konuyla ilgili ilk değerlendirmeden birisi DBD Bank Enerji Analisti Suvro Sarkar’dan geldi. Suvro Sarkar “Petrol piyasaları şu an konsolide oluyor ve yeni haberleri bekliyor. Traderlar bekle ve gör modunda” dedi.

New York piyasalarında yüzde 3’e varan düşüşün yanı sıra mart vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında yüzde 0,2 düşüşle 89,73 dolara, nisan vadeli brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,3 düşüşle 91,18 dolara geriledi.

Başa dön tuşu