Ekonomi

Piyasalarda Yüksek Volatilite Devam Ediyor

Info yatırım tarafından yayınlanan raporda, güne dair önemli detaylara vurgu yapıldı Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmelerin buğday kontratlarında etkili olduğunu belirten Info Yatırım gün değerlendirmesinde şunları söyledi;

Hepimizin bildiği üzere bugün günlerden FED. Bu konudaki beklentimizi Pazartesi günkü notumuzda paylaşmıştık. O zamandan bu zamana görüşümüzü değiştirecek bir gelişme olmadığı için birebir aynı düşüncedeyiz. Çok kısaca özetlersek; bu toplantıda faiz artışı beklemiyoruz. Ayrıca Mart toplantısında piyasada çokça dillenen 50bps’lik faiz artışı FED’in radarında olmamalı. Bu beklentinin nedenlerini açıklamıştık. Bu nedenle piyasanın cari fiyatlamasında enstrümanlar genelinde bir geri çekilme olabilir. Yani endekslerde yukarı yönlü, tahvil faizinde aşağı yönlü, kıymetli metallerde yukarı yönlü fiyat reaksiyonları görülmesi muhtemeldir.

Bu bağlamda sayı ana endeks vadelisi üzerine yazılı kısa vadeli opsiyonlarda yukarı yönlü stratejilerin denenebileceğini düşünüyoruz. Benzer şekilde altın ETF’lerine son günlerde olan büyük para girişinin dün gümüşte de gerçekleşmesi kıymetli madenlerdeki yukarı beklentimizin piyasa tarafından da benimsendiğini düşündürüyor. Bu anlamda trene atlamak bir alternatif olabilir. Genel trend karşıtı olduğu için risk algısı ve deneyimi yüksek olan yatırımcıların tercih etmemesi gereken bir taktik ise faizin geri geleceğine yönelik pozisyonlar da var.

Sabah seanslarına baktığımızda dün zayıf ABD kapanışlarından sonra vadelilerin yeniden yukarı döndüğünü, Asya endekslerinin de yatay işlem gördüğünü takip ediyoruz. Vadeli piyasa hala bir dip olduğunu teyit etmiyor. Geçtiğimiz hafta dikkat çektiğimiz Russell endeksi önemli desteği kırdıktan sonra gelen sert satışların ardından dört gündür konsolide oluyor ama henüz bir iyimserlik fiyatlamıyor. Aşağıdaki grafikte görülen piyasa genişliği ise hala satışların, bu anlamda aşırılığa ulaşmadığını gösteriyor.

Info Yatirim 2

En üst grafikte görülen 250 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan hisselerin S&P 500 içindeki yüzdesel büyüklüğü %56’ya gelmiş durumda. Geçmişte bu büyüklüğün 50 bölgesine ulaşması bir doygunluk oluşturmuş ve alımları tetiklemişti. Dolayısıyla güçlü olmasa da piyasanın bir alım denemesi için hazır olduğu düşünülebilir. Alttaki diğer veriler ise yukarıdan aşağı sırasıyla son 4 haftanın yüksek ve düşük seviyesinde, son 52 haftanın yüksek ve düşük seviyesinde ve Bollinger bantlarının altında ve üstünde olan hisselerin toplam içindeki yüzdesel büyüklüğünü gösteriyor. Bu genişlik göstergelerinde de henüz güçlü bir alımı tetikleyecek bir aşırılık görülmüyor.

Emtia piyasasında dikkat çeken hareket dün bahsettiğimiz üzere buğday kontratlarında oldu. Rusya – Ukrayna konusu nedeniyle buğday fiyatlarında yükseliş görülüyor. Bu primin jeopolitik gerginlikle geldiğini düşünürsek, işler yoluna girdiğinde hızlı bir çözülme görülebilir. Bu nedenle vadeli kontratlarda alınan uzun pozisyonlarda mümkünse takip eden stop kullanılmasında fayda olabilir.

Başa dön tuşu