Otomobil

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama Yöntemleri

Araç hasar kaydı sorgulama, hasar sorgulama işlemleri ikinci el araba almadan önce yanlış seçimler yapmamanız için büyük bir önem taşımaktadır. Eğer ki sıfır el bir araba için bütçeniz yetmiyor ve ikinci el araba alacaksınız, kesinlikle o araç hasar kaydını sorgulamalısınız. Plakadan araç hasar kaydı sorgulama işlemi sayesinde aracın geçmiş yıllardaki tüm bilgilerine erişebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu sorgulama sayesinde aracın ne zaman kaza yaptığına, hasar geçmişine, kaza tutanaklarına, arabanın kasko bilgilerine, trafikte bulunduğu süre boyunca ne kadar kaskolu olduğuna, aracın kaç defa el değiştirildiği gibi bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

SMS İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

  • Araç hasar kaydını sms yöntemi ile plakadan sorgulatmak için plakayı birleşik bir şekilde yazıp, 5664’e göndermeniz yeterli. Lakin bu işlemin bir ücreti olduğunu da belirtelim. İşlem ücreti 15 TL‘dir. Mesajı attıktan kısa süre sonra araç hakkında tüm kaza bilgileri varsa gelecektir.
  • Otomobil de değişen bir parçanın olup olmadığını Sms ile öğrenmek istiyorsanız, PARCA BOŞLUK PLAKA yazıp 5664’e sms göndermeniz yeterli olacaktır.
  • Eksper raporu olan kazalarda değişen parçaları öğrenmek istiyorum diyorsanız PARÇA BOŞLUK PLAKA BOŞLUK HASAR TARİHİ yazıp 5664’e sms gönderebilirsiniz. Ayrıca bu işlemin de ücreti 15 TL’dir.
  • Aracın şasi numarası ile ilgili tüm detayları öğrenmek istiyorsanız, DETAY BOŞLUK S BOŞLUK ŞAŞİ NUMARASI‘nı yazıp 5664’e sms göndermelisiniz.
  • Araçta değişen parça bilgilerini öğrenmek için ise PARÇA BOŞUK PLAKA BOŞLUK KAZA TARİHİ‘ni yazıp 5664’e sms atmalısınız.
  • DETAY BOŞLUK PLAKA yazıp 5664’e sms atarak aracın  trafiğe çıkış tarihi, kasko gün sayısı, aracın hangi illerde tescil kaydının olduğu bilgilerine erişebilirsiniz. Bunla araç hakkında tüm detaylı bilgiye erişmeniz mümkündür. Aracın plakası değiştirilmiş olsa bile eski plakası üzerine olan tüm detayları da görebilirsiniz.
 Araç Hasar Kaydı Sorgulama
Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Çağrı Merkezi İle Araç Hasar Sorgulama

Araç hasar sorgulama yöntemlerinden birisi de çağrı merkezidir. Bir araç alacağınız zaman hasar kaydını öğrenmek istiyorsanız 11890 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz. Bilgi edinmek istediğiniz aracın plakasını ve şasi numarasını vererek tüm detaylara sahip olabilirsiniz. Çağrı merkezi ile görüştüğünüz her dakika Vodefone kullanıcıları 4,25 TL, Türk Telekom ve sabit hat kullanıcıları için 4,75 TL ödeme yapar.

E-Devlet Araç Hasar Kaydı Sorgulama

E-Devlet Araç Hasar Kaydı Sorgulama
E-Devlet Araç Hasar Kaydı Sorgulama

E-devlet sistemini de kullanarak bu sorgulama işini rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu sorgulama işlemi için Plaka ve sigortalı T.C. kimlik numarasını, plaka ile sigortalı vergi kimlik numarasını veya plaka ile sürücü T.C. kimlik numarasını girmeniz gerekmektedir. Bu yöntem ile birlikte ücretsiz bir şekilde hızlı bir şekilde istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

  • İlk öncelikle E-Devlet‘i açıyoruz ve hesabımıza giriş yapıyoruz.
  • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra e-devletin arama kısmına “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” yazıyoruz. Karşımıza gelen sayfada istenilen bilgileri girip, sorgula butonuna bastıktan sonra istemiş olduğumuz tüm bilgiler karşımıza gelecek. Ayrıca bu yöntemin ücretsiz olduğunu tekrardan hatırlatmakta fayda var.

Başa dön tuşu