Güncel

Renk değiştiren BmwİxFlow araba incelemesi

CES 2022’de en dikkat çeken yeniliklerden birisi BMW’den geldi. BmwİxFlow ya da orijinal adıyla BMW iX Flow olarak piyasaya giriş yapan yeni model, BMW’nin elektrikli crossover’ı olarak dikkat çekti. Piyasaya sürülen yeni araç, şu an için seri üretimden uzak olsa da gelecekte araç teknolojileri için nasıl bir değişimin olacağının da ilk sinyallerini verdi.

Renk değiştiren BmwİxFlow araba incelemesi

Şirketin renk değiştirme teknolojisinde destek aldığı şirket ise E Ink oldu. Elektronik kağıt teknolojilerinde başarılı çalışmalar yapan şirket, BMW’nin yeni araç projesinde de önemli bir destek sundu. İki renk arasında geçiş yapma özelliği ile otomobil endüstrisinde çığır açan BMW’nin yeni modeli, başlangıç aşamasında sadece beyaz ve siyah renklerini destekleyecek. Ancak farklı renk seçeneklerinin de ilerleyen dönemlerde ekleneceği belirtildi.

Renk değiştiren BmwİxFlow araba incelemesi
Renk değiştiren BmwİxFlow araba incelemesi

BMW’deki E Ink nasıl çalışır? Renk nasıl değişiyor?

BMW’nin iX elektrikli SUV’unun gövdesi, milyonlarca mikro kapsül mürekkeple donatılmış durumda. Lazerle kesilmiş E Ink elektroforetik kağıtlarla sarılan araç, böylece renk değişikliklerini de kolayca yapabiliyor. E Ink’in kağıt teknolojisinde düz alanlara ihtiyaç duyulması projedeki en büyük zorluklardan birisi oldu. Ancak BMW mühendislerinin yaptığı dokunuşlar ile birlikte araçtaki kıvrımlar için lazer kesimden yararlanıldı. Mürekkepler için de özel şeffaf bir kalıp geliştirildi. Böylece istenen sonuç BMW’nin yeni renk değiştiren aracında kolayca uygulanabildi.

BMW iX Flow
BMW iX Flow araba incelemesi

BMW renk değiştiren araba fiyatı ne kadar?

BmwİxFlow modelinin tanıtılması BMW ve otomobillere ilgi duyan herkesi heyecanlandırdı. Ancak bu teknoloji şu anda geliştirme aşamasında olduğundan dolayı henüz satışa çıkarılmadı. Aynı zamanda araç için özel bir fiyatlandırma da yapılmış değil.

BMW tarafından yapılacak çalışmalarda aracın öncelikle kullanımında herhangi bir yasal engelin olup olmadığına bakılacak. Sonrasında ise araç için seri üretim için çalışmalar yapılacak ve bir sonraki adımda piyasaya sunulabilecek.  Ancak BmwİxFlow araba incelemesi ile birlikte yeni teknolojinin nasıl çalıştığına yönelik tüm detaylar açığa çıkmış durumda.

Başa dön tuşu