Spor

Rio Olimpiyatları’nda ilk madalyamızı aldık

Rio Olimpiyatları’nda Türkiye ilk madalyasını aldı.16 yıl önce Halil Mutlu tarafından kırılan 305.5 kiloluk rekor 207 kilo ile egale edildi.Rio Olimpiyatları’nda ilk madalyamızı Daniyar İsmayilov aldı.Tüm dünyada 4 senede bir yapılan Olimpiyat Oyunları Brezilya’nın ev sahipliği yaptığı Rio 2016 Olimpiyat Oyunları adında gerçekleşti.

Türkiye, Rio 2016 yaz olimpiyatlarında ilk madalyasını halter dalında Daniyar İsmayilov’la aldı.

Türkiye Rio Olimpiyatları’nda ilk madalyasını halter dalında alırken bu onura Daniyar İsmayilov ulaştı.

Yarışmanın ardından basın toplantısı düzenleyen gümüş madalyalı atlet, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi sürecinin motivasyonunu artırdığını belirterek, “Türkiye’de insanlar, 15 Temmuz’da ülkelerini düşünerek tankların altına yattı. Bunu gördükten sonra, o kiloların altına yatmak bana zor gelmedi” dedi.

Daniyar İsmayilov, sonraki olimpiyatlarda hedeflerinden bahsederek, “Altın alamadığım için çok üzgünüm. Allah böyle razı oldu, buna da şükrediyorum. Hedefim artık şampiyon olmak, bunun için mücadele edeceğim. İnşallah, sonraki olimpiyatlarda daha iyisi olacak. Antrenmanlara devam ederek daha iyisini yapmaya çalışacağım.” şeklinde konuştu.

Bu yıl Brezilya’da düzenlene Rio 2016 olimpiyat Oyunları’nda halter kategorisinde kadınlarda Tayvanlı sporcu Shu-Ching Hsu altın madalyayı kazanırken, erkeklerde ise Çinli Qingquan Long 307 kilo ile altın madalyayı ülkesine götürmeye hak kazandı. Riocentro’da gerçekleşen müsabakada 2 kategoride madalya dağıtıldı.

Rio 2016 Olimpiyatları’nda erkekler 56 kilo finalinde Qingquan Long 307 kilo ile altın madalyayı kazanırken, , Kuzey Koreli sporcu Yun Chol Om gümüş, Taylandlı sporcu ise Sinphet Kruaithong bronz madalya kazandı.

16 yıl önce Halil Mutlu tarafından kırılan 305.5 kiloluk rekoru 307 kilo ile egale edildi.

Bu yıl Brezilya’da düzenlenen Rio Olimpiyat Oyunları’nın başlamasına saatler kala açılış töreninin yapıldığı Maracana Stadyumu’nun çevresi protestolara sahne oldu.

Bir grup eylemci, ülkede ekonomik dar boğaz ve yolsuzluklarla mücadele edilirken, Olimpiyatlar’a milyon dolarlar harcanmasına tepki gösterdi. Eylemde olimpiyat gömleği ile Brezilya bayrağı yakıldı. Polis eylemcilere göz yaşartıcı gaz ve sersemletici el bombalarıyla müdahale etti.

Örümcek adam kılığındaki bir gösterici, “Brezilya kan ağlıyor, insanlar ölüyor. Burada bombalar atılıyor, bu bir savaş. Irak’ta gibiyiz, burası Irak gibi” diyerek öfkesini dile getirdi.

Çatışmalar nedeniyle eylemin düzenlendiği bölgede caddeler ve metro istasyonu kapatıldı. Protestolar, Olimpiyatlar’ı bir fırsat olarak gören Brezilyalıların tepkisini çekti.

Çevredeki bir esnaf şiddetli gösterilerin ülkeye zarar verdiğini ifade etti:
“Olimpiyatlar Brezilya ve Rio için çok önemli. Tepki gösterenler ahmak. Brezilya’yı seven hiç kimse böyle bir davranışta bulunmaz. Tepki göstermenin çok farklı yolları var ve bunların yaptığı doğru değil. Dünyanın dört bir yanında bu tür insanların olması çok üzücü.”

5 Ağustos sabahında ise ünlü Cobacabana plajında toplanan göstericiler, Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in görevinden uzaklaştırılmasını protesto etti. Eylemciler, Rousseff’in koltuğunu devralan yardımcısı Michel Temer aleyhinde sloganlar attı, pankartlar taşıdı. Binlerce kişinin katıldığı eylemde gözaltına alınanlar oldu.

Rio’da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları’nı TRT Spor yayınlama kararı aldı.

Bu dönem, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen 2016 Olimpiyat Oyunları’nın yarın yapılacak resmi açılış töreninde Türkiye’nin bayrağını milli güreşçi Rıza Kayaalp taşıyacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığından yapılan açıklamada, Maracana Stadı’nda bugün TSİ 02.00’de gerçekleştirilecek olimpiyatların resmi açılış töreninde Türkiye’nin bayrağını milli güreşçi Rıza Kayaalp’in taşıyacağı belirtildi.

Türkiye, olimpiyat oyunlarında 21 branşta 103 sporcuyla madalya mücadelesi verecek.

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen 31. Yaz Olimpiyat Oyunları, Cumartesi günü sabaha karşı TSİ 02.00’de yapılacak açılış töreniyle resmen başlayacak ve Olimpiyat ateşi 21 Ağustos’a kadar yanacak.

31. Yaz Olimpiyatları’nın açılış töreni Dünya’nın en büyük stadı olan Maracana’da gerçekleştirilecek. Açılışta Elza Soares, Gilberto Gil, Caetano Veloso, Karol Conka, MC Soffia ve Ludmilla sahne alacak. Rio de Janeiro’nun Deodoro, Barra, Copacabana ve Maracana bölgelerinde 17 gün boyunca sürecek oyunlarda, toplam 306 etkinlik yapılacak ve 2 bin 488 madalya dağıtılacak. Bunların 812’si altın, 812’si gümüş ve 864’ünün bronz olacağı açıklandı.

Olimpiyatlara ilk kez katılan Kosova ve Güney Sudan’ın da bulunduğu 206 ülkeden 11 binden fazla sporcu, 28 spor branşı içinde yer alan 39 dalda madalya mücadelesi verecek. edecek. Golf’ün 112, ragbi’nin ise 92 yıl sonra olimpiyat programında yer aldığı bildirildi.

Türkiye’yi ise 21 branşta 103 sporcu temsil edecek. Bugüne kadar yapılan 30 Olimpiyat Oyunların’da Türkiye ilk kez bu kadar kalabalık bir sporcu ile ile Rio’da hazır bulunuyor.

Rio 2016’da 28 Olimpik sporun 42 disiplininde müsabakalar yer alacak ve 206 Milli Olimpiyat Komitesi’nden dünyanın en iyi 10.500 sporcusu yarışacak. Sporculara 6000’e yakın yönetici, teknik personel, hakem ve çeşitli alanda uzmanlar eşlik edecek. Yaklaşık 70.000 gönüllünün çalışacağı dünyanın en büyük etkinliğinde, 25.000’den fazla akredite edilmiş basın mensubu görev yapacak.

31’nci Olimpiyat Oyunları’nın bir başka özelliğide “Sığınmacı Olimpik Sporcular Takımının da” Olimpiyat bayrağı altında yarışması. 4’ü kadın 10 kişiden oluşan sığınmacılar takımında, 5 Güney Sudan, 2 Suriye, 2 Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve bir Etiyopyalı sporcu bulunuyor.

Açılış ve kapanış törenlerinin Maracana Stadı’nda yapılacağı 2016 Olimpiyatları’na, Rio’nun yanı sıra futbol maçlarının oynanacağı Sao Paulo, Belo Horizonte, Salvador, Brasilia ve Manaus kentleri de ev sahipliği yapacak.

Olimpiyat Oyunları 37 tesiste gerçekleştirilecek. Bilet fiyatları, 40 ile 4 bin 600 real (12 ile bin 420 dolar) olarak belirlendi. Toplam 7,5 milyon biletin yarısından fazlası, 70 realden (21,5 dolar) ucuza satılıyor.

Brezilya’nın, 39 milyar real (12 milyar dolar) harcadığı 2016 Olimpiyatları’nın, sosyal medya ve televizyon aracılığıyla yaklaşık 3,5 milyar kişi tarafından takip edilmesi tahmin ediliyor.

Brezilya Milli Futbol Takımı’nın yıldızı Neymar, Jamaikalı dünyaca ünlü sprinter Usain Bolt ‘un yarışacağı Atletizm müsabakaları ile kadrosunda birçok Amerikan Basketbol Ligi (NBA) yıldızını barındıran ABD Milli Basketbol Takımı’nın oyunlarda ki etkinlerinin biletleri şimdiden tükenmiş durumda.

Futbolda 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda erkeklerde ilk gün maçları sona erdi.
Oyunların resmi açılış töreninden önce başlayan müsabakalarda erkeklerde 4 grupta 8 karşılaşma oynandı.

Oyunların resmi açılış töreninden önce başlayan müsabakalarda erkeklerde 4 grupta 8 karşılaşma oynandı.

Başa dön tuşu