Dünya

Rusya Asgari Ücret 2022’de Ne Kadar Oldu?

Rusya Asgari Ücret 2022 artışını ve güncel tutarları öğrenmek istiyorsanız haberimizin devamını okuyabilirsiniz,

Dünyanın önde gelen ülkelerinden birisi olan Rusya, Ukrayna ile yaşadığı diplomatik sorunların ardından askeri operasyonlarına başladı. Operasyonlar sonrasında Rusya’ya yaptırım öncesi savaşa son vermesi yönünde çağrılar yapıldı. Ancak Rusya hükümeti konu ile ilgili herhangi bir olumlu adım atmadı.

Şubat ayından beri devam eden savaş sürecinde Rusya asgari ücret 2022 ne kadar oldu, Rusya’da asgari ücret nasıl belirleniyor ve Rusya Federasyonu yasaları neler şeklinde pek çok farklı soru akıllara geldi. Rusya Federasyonu yasaları Türkiye gibi ülkelere göre farklı bir düzenlemeye sahip. Rusya Federasyonu yasaları kapsamında yapılan açıklamalar sonucunda belirlenen asgari ücret rakamlarından düşük olmamak şartı ile her bölgede farklı asgari ücret tutarının belirlenmesi mümkün.

Hem kamu hem de özel sektörde pek çok kişiyi yakından ilgilendiren Rusya asgari ücret miktarı ile ilgili 2022 yılının ilk günlerinde resmi açıklamalar yapıldı. Türkiye’de asgari ücret olarak bilinen ücret, Rusya’da “Minimal’niy razmer olat truda (MROT)” olarak adlandırılıyor.

Rusya Asgari Ücret 2022
Rusya Asgari Ücret 2022

Rusya Asgari Ücret 2022’de Ne Kadar Arttı?

Rusya asgari ücret 2022 yılı itibari ile %8 6 oranında zamlandı. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak şartı ile asgari ücret 13890 ruble olarak belirlendi. Açıklama tarihi itibari ile Rusya asgari ücreti 187 Amerikan dolarına denk geliyordu. Belirlenen ücretlerin ardından ise bölgesel olarak asgari ücretler de tek tek açıklandı.

Bölgelere Göre Rusya Asgari Ücreti Ne Kadar?

Yapılan resmi açıklamalara göre Moskova ve Petersburg gibi pek çok farklı bölgede asgari ücret yeniden belirlendi.

  • Moskova asgari ücret 2022 tutarı – 21 bin 371 ruble (Yaklaşık 288 dolar)
  • St. Petersburg asgari ücret tutarı – 21 bin 500 ruble (yaklaşık 289 dolar)

Görüldüğü üzere hükümet tarafından 13890 ruble olarak açıklanmış olmasına karşın farklı bölgelerde ekonomik göstergeler dahilinde çok daha yüksek ödemeler yapılabiliyor.

Rusya Asgari Ücret 2022
Rusya Asgari Ücret 2022

Rusya’da Emekli Maaşları Ne Kadar?

Türkiye’de olduğu gibi dünyanın her bir bölgesinde emekli olan vatandaşlara verilen emekli maaşları da oldukça önemli ve yakından takip ediliyor. Rusya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 2022 yılında yapılan açıklamalarda Rusya emekli maaşlarında yüzde 5.9 oranında zam yapılacağı belirtildi. Artış ile birlikte Rusya emekli maaşları 2022 yılı itibariyle 18521 ruble oldu. Açıklama tarihi itibari ile bu oran 250 dolara karşılık geliyordu.

Rusya asgari ücret düzenlemelerinde dikkat çeken detaylar ve veriler ise şöyle;

  • Asgari geçim düzeyi 1 Ocak 2022 itibariyle 12 bin 654 rubleye (170 ABD dolar) çıkarıldı.
  • 2021 yılı aylık ortalama maaş 54 bin 687 bin ruble (736 dolar) oldu.
  • Ortalama doktor maaşları ise 80 bin 755 ruble
  • Rusya’da polis memurlarının ortalama maaşı 40 bin ruble
  • Askeri personel asgari ücretleri 30 bin ruble

Rusya’da Ev Kiraları Ne Kadar?

Rusya’da ev kiraları ise 200 dolar seviyelerinde değiştiği gibi alınan ücretlere göre kiralar biraz düşük. Üstelik Türkiye’ye göre oldukça farklı bir şekilde kiralama sisteminin bulunduğu evlerde; elektrik, su ve doğalgaz ücretleri kiraya dahil ediliyor. Ülkede özellikle temel gıda ürünlerinin fiyatları yüksek. 4000 ile 5000 rublelik bir gıda harcaması yapılıyor. Ancak vergiler düşük olması bu konuda alkol ve otomobil fiyatları gibi pek çok farklı alanda daha uygun etiketler ile alışveriş yapılmasını sağlıyor.

Başa dön tuşu