Dünya

Rusya Merkez Bankası’ndan Flaş Faiz Kararı

Rusya’da yüzde 20 olarak belirlenen politika faizinde değişikliğe gidildi. Bugün yapılan resmi açıklama ile duyurulan yeni gelişmeye göre politika faizi yüzde 20’den yüzde 17’ye çekildi. Rus ekonomisine yönelik dış koşullara vurgu yapılan açıklamada, büyüme önünde engel teşkil etmesi nedeniyle böyle bir adımın atıldığı ifade edildi.

“Sermaye kontrollerine yönelik önlemlerin de etkisiyle bu risklerdeki artış durmuştur” denilerek duyurulan açıklamada, bundan sonraki sürece yönelik tahminlere de yer verildi. Rapora göre ülkede yıllık enflasyonda artışın sürmesi bekleniyor.

Rusya Merkez Bankası’ndan 300 Baz Puanlık Adım

“Rusya Merkez Bankası, politika faiz oranını 300 baz puan indirerek yüzde 17’ye düşürme kararı almıştır. Bugünkü karar ekonomideki risklerin yeniden dengelenmesini yansıtmaktadır. Önümüzdeki toplantılarda faiz oranını düşürmeye devam etme olasılığının bulunduğunu varsaymaktayız.”  denilerek duyurulan yeni gelişme, tüm dünya genelinde büyük dikkat çekti. Zira ülkede 28 Şubat’ta alınan radikal karar ile yüksek faize geçiş yapılmıştı. Karar öncesi yüzde 9,5 olan faiz, 28 Şubat itibariyle yüzde 20 olmuştu. Şimdi ise 300 baz puanlık bir düşüş yapıldı.

 

Başa dön tuşu