Ekonomi

Rusya – Ukrayna Gerilimi Mısır Ve Buğday Fiyatlarını Yükseltecek

Rusya ve Ukrayna’da yapılan üretimler, dünyanın pek çok farklı noktasına ihraç ediliyor. İhraç edilen ürünler arasında buğday, mısır, nikel, bakır, petrol, doğalgaz, alüminyum ve paladyum gibi gıda ve emtialar yer alırken iki ülke arasındaki gerilim üretime ve ihracata büyük darbe vurmaya başladı.

İki ülkenin potansiyel durumları, Türkiye başta olmak üzere dünyanın pek çok farklı ülkesindeki fiyatlara da olumsuz bir etki yaratacak. Bu nedenle yapılan değerlendirmelerde iki ülke arasındaki gerilimin azaltılması adına çağrılar yapılırken Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye gibi pek çok ülkede devreye girmeye hazır olduklarını duyurdu.

Özellikle Rusya’nın buğday ve mısır gibi ürünlerde süper güç olarak yorumlanması ve dünya genelinde böyle bir kritik öneme sahip olması, Rusya’da yaşanacak gelişmelerin doğrudan fiyatlara yansımasına yol açıyor.

Rusya, Dünyanın Buğday ve Mısır Deposu

Yıllık 85 milyon ton buğday üretimi gerçekleştiren Rusya, geçtiğimiz yıl 38.5 milyon ton buğday ihraç etmişti. Bu ihracat rakamları Rusya’nın dünya genelinde en çok ihracat yapan ülke olmasını sağlarken özellikle buğdayın yanı sıra arpa, çavdar, mısır ve pirinç konusunda da ülkenin yüksek ihracat rakamları dikkat çekiyor.

2014 yılında yapılan hamleler ile birlikte bu üretimlerini artıran ve ihracatını yükselten Rusya, böylece önemli bir gelir fırsatını da yakaladı. Ancak yaşanan olumsuzluklar şimdiden buğday ve mısır fiyatlarında yukarı yönlü bir harekete yol açmış durumda.

Güncel rakamlara göre buğday vadeli kontratlar 291,7 dolar/ ton seviyesine yükseldi. Mısır ise 243,7 dolar/ton olarak güncellendi.

Başa dön tuşu