Kripto Paralar

Rusya’nın Kripto Dünyasındaki Hacmi Dudak Uçuklattı

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin bugün kamuoyunun karşısına geçerek ekonomi özelinde çeşitli açıklamalarda bulundu. Rus hükümetinin yıllık rapor sunumunda kameraların karşısına geçen Mişustin, vatandaşlarının kripto para dünyasında toplamda ne kadar varlıkları olduğunu söyleyerek dikkatleri üzerine çekti.

Mişustin’in yaptığı açıklamalara göre Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerine yatırım yapan Rusların elindeki toplam dijital varlık, 10 trilyon rubleyi geçmiş durumda. Bu rakam güncel kur oranına göre yaklaşık olarak 130 milyar dolara tekabül ediyor. Rakamın kaynağı konusunda Mişustin’den bir cevap gelmese de miktarın tahminlere dayandığı dile getirildi. Başbakan, Rusların elindeki kripto para miktarının yanı sıra kripto cüzdanı açan 10 milyondan fazla gencin olduğunu da dile getirdi.

Rusların Elindeki Kripto Varlıklar, Altın Rezervlerine Yaklaştı

Rusya Merkez Bankası’na göre ülkedeki kripto işlemlerinin değeri yıllık yaklaşık 5 milyar dolar seviyesine ulaştı. Öte yandan başka kaynaklar, Rusya’nın toplam kripto varlığının 214 milyar dolar olduğunu ileri sürdü. Öte yandan Başbakan Mişustin’in verdiği rakamlar, Rusya’nın altın rezervlerine de oldukça yakın bir orana sahip. Mart 2022 sonu itibariyle ülkenin 140 milyar dolarlık altını olduğu ileri sürülüyor.

Rusların kripto dünyasında varlıklarını her geçen gün daha fazla artırmasına rağmen, hükümet bu piyasayı düzenlemek için net kurallar benimsemekte ağır hareket ediyor. Oldukça yoğun bir kullanım hacmine sahip olmasına rağmen hükümet, bir kripto para yasası çıkarıp çıkarmamak konusunda kararsız bir tavır sergiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu