Ekonomi

Rusya’nın Türkiye’deki Doğalgaz Etkisi Yüzde 40

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bir televizyon programına katılarak gündemdeki konular ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Son dönemlerin ana gündem maddelerinden birisi olan petrol ve doğalgaz ile ilgili Rusya’ya Türkiye’nin bağlı olduğunu ifade eden Bakan Dönmez, gündemde yer aldığı gibi bu bağımlılığın yüksek seviyelerde olmadığını dile getirdi.

Doğalgazda %40, Petrolde %25

Açıklamalara göre Türkiye’nin Rusya’ya bağlılığında petrolde pay yüzde 25, doğalgazda ise yüzde 40.  Doğalgaz ve petrol ihtiyacının kalan bölümlerini diğer ülke ve bölgelerden tedarik eden Türkiye’de uzun vadede bir problem ile karşılaşma riski de bulunmuyor. Ancak Bakan Dönmez’e göre Avrupa’da bu durum büyük problemler yaratabilecek seviyede. Bakan Dönmez’in açıklamalarında öne çıkanlar şöyle;

Avrupa’nın Rus gazına bağımlılığını kısa vadede ikame etmeleri zor. Yeni kaynakların rezervlerinin üretime hazırlanması süreye ihtiyaç duyan süreçlerdir. AB henüz netleştirmedi. En azından niyetini ortaya koydu. ‘Rusya’ya bağımlılığı azaltmak istiyoruz yeni kaynaklara ihtiyacımız var.

Doğal gazda yüzde 40, petrolde ise yüzde 25 civarındadır. Yıllara göre değişkenlik gösterebiliyor.”

Geçmişte Ukrayna üzerinden gelen hatta sorunlar vardı. Zaman zaman geçmişte benzeri sıkıntılar olmuştu. İki senedir teknik sıkıntı yaşamıyoruz. Gazprom ile BOTAŞ sık sık görüşüyor. Sevkiyatta bir problem görmüyoruz. Bizi etkilemeyeceğini öngörüyoruz. Böyle bir konuşma da olmadı. Sık sık diyaloglarımız da var zaten. Türkiye’nin doğal gaz açısından tedarik problemi yok.

Başa dön tuşu