Dünya

Rusya’ya Ekonomik Yaptırımlar Başlıyor!

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sert tutumunun ardından tepkiler arka arkaya gelmeye başladı. Dün akşam Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından yapılan açıklamalar sonrasında iki bölgeye asker konuşlandırılmaya başlanması, savaş hazırlığı olarak değerlendirildi. Bugün gün boyunca sıcak bir gündemin hakim olduğu Rusya Ukrayna cephesinde, pek çok Avrupa ülkesi Rusya’yı kınadı. Yapılan açıklamalardaki ortak nokta ise Rusya’ya ekonomik yaptırımlar yapılması oldu

Rusya’ya Ekonomik Yaptırımlar Neler?

ALmanya

Almanya

Rusya için yaptırım konusunda ilk açıklamalardan birisi Almanya’dan geldi. Ekonomik ve ticari anlamda Almanya’nın Rus iş ortaklarına yönelik kısıtlama getirileceği belirtildi.

boris

İngiltere

İkinci açıklama ise İngilter’den geldi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya için yeni yaptırımların yolda olduğunu vurgulayarak “Şu anda kendimizi hazırlamamız gereken bir krizin ilk bölümündeyiz” dedi. Boris’in açıklamalarına göre Rus şirketlerinin Londra piyasasındaki finansmanları kesilecek. Üstelik sadece İngiltere’de değil, İngiltere’nin müttefikleri tarafından da benzer bir şekilde yaptırım uygulanacak. İlk aşamada Rus merkezli olan Is Bank, Bank Rossiya, Joint Stock Company Genbank ve Promsvyazbank’ın varlıkları dondurulacak ve faaliyet göstermeleri engellenecek. Üstelik İngiltere’de bulunan Rusya’nın iş insanlarına da seyahat etme yasağı getirildi.

martin kus

Slovakya

Slovakya adına açıklama yapan Bakanı Martin Klus, Rusya’ya yönelik yaptırımların bireysel olması gerektiğin savundu. Rusya’nın geri adım atmaması halinde daha fazla yaptırımın uygulanacağını ve AB ülkesi olarak gerekli çalışmaların hızlandırıldığını ifade etti.

ab

AB

Bugün öğle saatlerinden sonra Paris’te bir araya gelen Avrupa Birliği Konseyi ve Komisyonu ise Rusya’nın mevcut hamlesi üzerine yaptırımları ele aldı. Toplantı sonrasında yapılan açıklamalarda Rusya’nın Donetsk Halk Cumhuriyeti ile sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti’ni tanımasının kabul edilemez olduğu vurgulandı. Önümüzdeki günlerde kapsamlı yaptırım kararını açıklayacak olan AB, bu konuda sert tedbirleri uygulayacağını sinyallerini verdi.

Tüm bu gelişmelere karşı Rusya ise geri adım atmayacağını vurgularken AB ülkelerine karşı doğalgaz kozunu ortaya sürdü. Konuyla ilgili ilk açıklama yapan isim Medvedev oldu. Medvedev ise öğle saatlerinde yaptığı ilk açıklamada “Avrupalıların doğal gaza 2.000 euro ödeyeceği yeni dünyaya hoş geldiniz” ifadelerini kullandı.

Rusya adına yeni bir açıklama ise yine Başkan Putin’den geldi.

Başa dön tuşu