Güncel

Şahin: Kadınlarımız Toplumumuzun Temel Taşıdır

ŞAHİN: KADINLAR DÜNÜMÜZ BUGÜNÜMÜZ VE YARINLARIMIZDIR

Dünya kadınlar gününün tarihi 8 Mart 1857 tarihinde Amerika’da yaşanan işçilerin hak arama mücadelesinde 129 kadın işçinin ölümüyle sonuçlanan çok acı bir olaya dayanmaktadır. Bu tarihten sonra da pek çok mücadele yapılmış ve sonucunda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etmiştir. Bu anlamıyla da her yıl kutladığımız 8 Mart dünya kadınlar günü tüm dünyanın çeşitli etkinliklerle kutladığı uluslararası bir gündür. 8 Mart Dünya kadınlar gününü insan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesi mücadelesinin yanında kadınların ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının da kutlandığı bir gün olarak görmekte ve 8 Martı, dünyada kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu bir hayat özlemlerini ifade ettikleri bir gün olarak kabul etmekteyim.

Aile dokusunun temelini teşkil eden, doğumumuzdan ölene dek bizi karşılıksız seven, şefkatin, fedakârlığın, sabrın ve özverinin sembolü olan kadınlarımız toplumumuzun temel taşlarıdır. Başta Kurtuluş Savaşımız olmak üzere Cumhuriyetimizin odak noktasında yer almışlar ve bugünlere gelmemizde önemli görevler başarmışlardır.

Kendi tarihimizde, medeniyetimizde, kültürümüzde kadının toplumdaki seçkin yerine ilişkin çok sayıda örnek bulunmaktadır. Terken Hatun’dan Hayme Ana’ya, Nene Hatun’dan Kara Fatma’ya kadar, tarihimizde, mücadeleleriyle, azimleriyle, dirayetleriyle efsane haline gelmiş nice kadınlarımız vardır. Tarihimizde ki bu seçkin örnekler bugünlerde de kendini şehit annelerimiz, şehit eşleri, şehitlerimizin kız kardeşleri olarak göstermektedir.

Tüm bu seçkin örneklerimize, Peygamberimizin (Cennet annelerin ayakları altındadır) sözüne rağmen tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ne yazık ki kadına şiddete şahit olmaktayız. Kadın ayrımcılığı yaşamakta, kız çocuklarımızın erken evlendirilmesi, okullara gönderilmemesi gibi yanlışlıklar yapılmaktadır. Biliyoruz ki;  Müminler için en güzel örnek Sevgili Peygamberimizdir. O, hanımlara karşı daima sevgi, saygı, hoşgörü ve anlayış göstermiş, bırakın dövmeyi; hanımlara karşı hiçbir zaman kaba davranmamış; hep güler yüzlü olmuştur. Dolayısıyla Peygamberimizin hanımlara karşı gösterdiği bu tavır, hepimiz için örnek olmalıdır.
Kadınlarımızın pek çok problemi sadece 8 Mart günü hatırladığımız konular olmamalı her gün bu konularla mücadele etmeliyiz.  Kadınlarımız sadece anne olarak ve evin içinde değil iş, siyaset ve toplumsal hayatımızda da çok önemli bir role sahiptirler bu yönleriyle de üreten insanlardır. Kısacası kadınlarımız dünümüz, bugünümüz ve yarınlarımızdır.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, başta şehit annelerimiz, şehit eşleri ve kız kardeşleri olmak üzere saygıdeğer Türk ve Dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyor, sağlık ve mutluluk dolu bir gelecek diliyorum. Kadınlarımıza yüreklerindeki sınırsız sevgi ve sabır için çok teşekkür ediyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu