Sağlık

Sahte güneş gözlüğünün zararları

Optiyenler uyarıyor.Güneşin zararlı ışınlarından kaynaklı hastalıklardan korumak için takılmasının şart olan güneş gözlüğünün sahteleri gözlere ciddi zararlar veriyor. gözlükler gözü korumak yerine daha büyük tehdit oluşturuyor.

 

Kars’ta optikçilik yapan Evren Kınık, vatandaşları sağlıklı bir güneş gözlüğü kullanmalarını konusunda uyardı “Güneşin göz için en zararlı ışığı ultraviyole ışıklarıdır. İnsanların bu ışınları süzebilen ve absorbe edebilen gözlükler alması gerekir. Sağlık Bakanlığı optikçilerin her türlü denetimini yapıyor. Bu ürünlerin optikçilerden alınması ve kişilerin kullanma amaçlarını optisyenlerine açıklayıp ona göre gözlük tercih etmeleri gerekiyor.Kalitesiz cam ultraviyole ışınları engelleyemediği için gözün tam odak noktasına daha fazla zararlı ışın giriyor” dedi.
Sahte güneş gözlükleri, renginden dolayı gözbebeğinin fazla büyümesine neden olduğunu ifade eden Evren Kınık, “Kalitesiz cam ultraviyole ışınları engelleyemediği için gözün tam odak noktasına daha fazla zararlı ışın giriyor. Bu gözde körlüğe kadar gidebilecek kalıcı hasarlar oluşmasına neden oluyor. Güneş gözlüğü satın alırken, uzun dönemde gözlerin sağlığını maksimum koruyacak güneş gözlüklerinin seçilmesi gerekir. Güneş gözlüğü seçimi dikkat gerektiren, bizlerin daha çok ilgilendiği estetik uygunluk dışında, göz sağlığını büyük ölçüde etkileyen ciddi bir iştir. Bu yüzden seçim yaparken çok dikkat etmek gerekiyor” diye konuştu.
Estetik nedenle gözden uzakta kalan gözlükler yeterince korumayabilir.Güneş gözlüğünü bir uzmanın yardımıyla yüz şeklinize göre seçmenizde fayda var diyen Kınık, “Yüze tam oturmayan gözlükler yan kısımlardan sızan zararlı güneş ışınlarına maruz kalmanıza neden olabilir. Güneş gözlüklerinin cam renginin duman ve kahverengi olmasına dikkat edilmeli ve camın koyuluk miktarı kişinin ışık hassasiyetine göre seçilmelidir. Cam rengi camın her yerinde aynı olmalıdır. Bir rengin en koyusundan açığına doğru giden renk spektrumu söz konusu ise durum değişir. Bu türü tercih ettiyseniz, cam renginin üstte koyu, altta açık olmasına dikkat edin. Özellikle numaralı gözlük kullananlar, güneş gözlüğü almadan önce mutlaka göz hekimlerine danışmalıdır” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu