Ekonomi

Sahte Vekaletname İle Araç Satışlarına Yargıtay’dan Emsal Karar

Son dönemlerde araç satışlarında pek çok farklı olumsuzluklar yaşanırken, ortaya çıkan mağduriyetlerin önlenebilmesi adını Yargıtay’dan yeni bir karar geldi. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından yapılan açıklamalarda, sahte vekaletname ile yapılan ikinci el satışlarında durumun usulsüz olduğu ve 3. kişiye aracın hiçbir şekilde verilemeyeceği belirtildi.

Alınan karar ile birlikte araç satışı iptal edilirken, araç için ödenen ücretin de alıcıya geri verilmesi gerektiğini belirtildi. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de yaşanan olay sonrasında ortaya çıkan durum yargıya taşınmış ve kiralık araçlar üzerinden satış yaparak sahte vekalet kullanan kişiler için bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izleyeceği belirlendi.

Ne Yaşanmıştı?

Geçtiğimiz aylarda meydana gelen olayda, araç kiralama firmasından araç kiralayan bir kişi, sahte vekaletname düzenleyerek aracın satışını gerçekleştirmişti. Araç kiralayan firma ise aracın geri getirilmediğini öğrendikten sonra olay ile ilgili yasal süreç başlattı ve aracın illegal bir şekilde satıldığını öğrendi.

Mahkemeye taşınan durum en son Yargıtay’da çözüldü ve bundan sonraki süreçte oluşabilecek benzer sorunlarda nasıl bir kararın alınacağına dair emsal bir karar verilmiş oldu.

Başa dön tuşu