Sağlık

Salmonella Skandalı Büyüyor: Kinder Fabrikası Kapatıldı!

Nutella’nın da sahibi olan Ferrero şirketi, son günlerde büyük bir skandal ile karşı karşıya. İtalya kökenli ünlü çikolata üreticisinin popüler markası Kinder’de, geçtiğimiz günlerde Salmonella bakterisi tespit edilmişti. Tüketicilerin tepkiyle yaklaştı bu olay karşısında yetkililer bir analiz başlatmış ve bu bakteriyi taşıyan çikolataların Belçika’daki bir fabrikada üretildiği ortaya çıkmıştı. Bunun sonucunda Belçika’dan şirkete karşı büyük bir hamle gerçekleşti.

Belçika makamları, bazı Avrupa ülkeleri ve ABD’de dağıtılan Salmonella bakterili çikolatalar nedeniyle Arlon şehrinde bulunan fabrikayı kapatma kararı aldı. Yapılan araştırmalar sonucunda bakterilerin üretildiği iddia edilen bu fabrikayı kapatan Belçikalı yetkililer, Ferrero şirketine karşı ağır bir darbe uygulamış oldu. Ferrero’nun sözcüleri, artan Salmonella vakaları sebebiyle içtenlikle özür dilediklerini belirten bir basın bildirisi yayınladı. Aynı zamanda Arlon’daki fabrikanın faaliyetlerinin askıya alındığı haberlerini de doğruladı.

Belçika’dan Ferrero’ya Cevap!

Belçikalı gıda güvenlik yetkilileri, Arlon’daki Kinder fabrikasının kapatılmasına ilişkin bazı açıklamalarda bulundu. Bunun kabul edilemez bir yanlış olduğunu dile getiren yetkililer, şirketin tüm gıda güvenlik kurallarına ve gerekliliklerine uyduğu takdirde tesislerini yeniden açmalarına izin verebileceklerini söyledi.

kinder

Belçika Tarım Bakanı David Clarinval da konuya karşı sessiz kalmadı. “Böyle bir hata asla hafife alınmaz. Vatandaşlarımızın gıda güvenliği asla ihmal edilemez,” açıklamasında bulundu.

Salmonella Vakaları İngiltere ve Fransa’da Büyüyor

İngiltere Gıda Standartları Ajansı, ülke genelinde 63 Salmonella vakası tespit ettiklerini bildirdi. Fransa’dan gelen haberlere göre ise ülkede en az 21 vaka bulunduğu; 15’inin ise söz konusu Kinder ürünlerinden yediği anlaşıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu