Spor

Samsun’da neden profesyonel takımlarımız yok?

Sizlere soruyorum, “ Böyle bir yazıyı yazanı gördünüz mü, veya okudunuz mu?”

Okumadınız…

Yatıyoruz kalkıyoruz Samsunspor!

Dahası Samsunspor’ da bir alt lige düşmeme mücadelesi veriyor!

BUNDAN SONRASINI DİKKATLİ OKUYUN!

Dahası bu yazıyı okuduktan sonra hem yorumlayın hem de paylaşın.

-1- “Birkaç dönemdir, Spor Bakanları hep Samsunlu. Örneğin, Suat KILIÇ ve Akif Çağatay KILIÇ, bakmayın soyadlarının aynı olduğuna akraba değiller. Sadece tesadüf. İyi güzel de, Samsunspor Süper Lig’de mi? Nerede? 1. Lig’de küme düşmemek için oynuyor. Bafraspor, Çarşambaspor bakanlarımız varken bile bölgesel amatör lige düşmüşlerdi!”

 -2- “Samsunpor’dan başka profesyonel liglerde kaç takımımız var? Tabi ki, koca bir hiç!”

-3- “Birde Trabzonspor’a bakalım. Nüfus olarak Samsun’dan oldukça küçük, buna rağmen Trabzon’un profesyonel liglerde Trabzonspor dahil, 5 takımı var!”

-4- “Siz 5 takımı gözünüzde büyütmeyin, şöyle bir geriye gidelim. Bu rakam daha önceleri 10’dan fazlaydı.”

-5- “Neden, profesyonel liglerde Samsun’un, Samsunspor’dan başka takımı yok?” Açıklayalım.”

-6- “ Trabzonluları tebrik ediyoruz. Neden mi? Çünkü helal olsun adamlara federasyon yönetiminde en az 2 üyesi var! Disiplin kurulu tahkim kurulu ve etik kurulumda bir temsilcileri var! Dahası merkez hakem kurulunda en az bir üyesi var! İşte bu kurullarda bulunanlar Trabzon takımları bir haksızlığa uğradığında gerekli müdahaleleri yapıyorlar. En azından Trabzon takımlarının hakkını yedirmiyorlar!”

-7- “Trabzon’dan profesyonel liglerde çok takım var! Çok hakem var! Profesyonel takımlarda haliyle yöneticilik yapanlar var! Böyle olunca bu yöneticiler, tecrübe kazanıp iyi yöneticilik yapıyorlar! Adamlar yıllardır, her konuda amatörce değil, profesyonelce çalışma yapıyorlar!”

-8- “ Ne hikmettir, biz bu profesyonel yöneticiliği kendi bölgemizde göremedik!”

-9- Buraya dikkat edin! “ Söz konusu kurullarda Samsun’dan kim var veya kimler var? Koca bir hiç!”

-10- “Biz amatör maçalarda acaba (GAZOZUNA MAÇ MI, YAPIYORUZ?) Dahası bu maçları dahi doğru dürüst organize edemiyoruz!”

-11- “Kimse kırılmasın, amatör maçlar ortada. Ne taraftar kültürü var, nede yönetim! Hal böyle olunca Samsun’dan ne yönetici çıkıyor, nede hakem! Durun durun, son yıllarda futbolcuda çıkmıyor!”

-12- “ Şuan Karadeniz bölgesine Merkez Hakem Kurulu Üyesi Alican LOKAT bakıyor, Trabzonlu’ dur. Helal olsun adam ne derse o! Lokat, aynı zamanda Karadeniz sorumlusudur.”

-13- “Her iki bakanımızda Samsunlu’ dur. Haklarını yemeyelim, her iki bakanımız da, Samsun başta olmak üzere ilçelere Statlar, yüzme havuzları ve tesisler yaptılar. Kendilerine tabi ki, minnet duyuyoruz ve teşekkür ediyoruz.”

-14- “İyi güzel de, bu statlar takım olmayınca  ne işe yarar? Şimdi birileri, (Yahu Alaçamlı sen amatör takımlara takım demiyor musun?) Bana bu soruyu hangi spor adamı yöneltirse ben buradan o spor adamına nasıl cevap vereceğimi çok iyi bilirim.”

-15- “Bir örnek, Bafra’nın amatör takımları yeni stat da, hiç maç yapmadı. Sadece yan sahalarda koşuşturuyor! Bende soruyorum, Siz bu statları ne maksatla yaptınız?”

-16- “Demem o ki, bir an evvel Samsun’dan takımların ve yönetim bazında akil ve ehil insanların gelmesi gerekir! Hadiste de, ifade edildiği gibi (İşi ehline verin) ne demek istediğimi anlayan anlamıştır.”

-17- “ Hakem camiasına şöyle bir bakalım. Profesyonel liglerde kaç hakemimiz var? Sadece Mete Kalkavanı sayabiliriz. Onun dışında parmakla saysak bir kaçı geçmez!”

-18- “ Bu hakemleri profesyonel liglere ve bölgesel amatör liglere kimler veriyor? Bilenler bilir. Birileri de, anlamazdan gelip yatar kulağının üstüne.”

-19- “ Her iki Bakanın Samsunlu olması aslında Samsun’a altın tepsi ile sunulan veli nimettir. Bunun ne kadar farkındayız?”

-20- “ Son kez hatırlatıp, yazıma nokta koyuyorum. Lütfen Samsunspor’a ve ilçe takımlarına sahip çıkalım. Daha da önemlisi hakemlerimize sahip çıkalım ve iddia ediyorum. Samsunlu hakemler, kabiliyetlidir, zekidir, konusunda ehildir. Ancak gariplerimin sahip çıkanı yok ki!”

Anlayan anlamıştır.

Esen Kalın    

Bafra Gazeteciler Derneği Başkanı

İbrahim ALAÇAMLI

Başa dön tuşu