Ekonomi

Sanayi Doğalgaz Fiyatlarına Yüzde 30 Artış Beklentisi

Uluslararası piyasalarda Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerginliğe bağlı olarak fiyatlarda yukarı yönde bir artış yaşandı. Uluslararası piyasalarda doğalgaz fiyatlarının artması ile Türkiye’de doğalgaz fiyatlarına da bu artışın nasıl yansıyacağı merak edilmeye başlandı. Sektörel olarak yapılan değerlendirmelerde doğalgaz fiyatlarındaki artışın ilk olarak sanayiye uygulanacağı ve %30 oranında bir zammın yapılacağı öne sürüldü.

Sanayi Doğalgaz Fiyatları Yeni Ayda Artabilir

Doğalgaz fiyatlarındaki zamlar BOTAŞ tarafından yapılan açıklamalar ile duyuruluyor. Genellikle her ayın ilk günlerinde yeni zamlar açıklanıyor. Bu nedenle Mart ayının sona ermesine yaklaşılması ile Nisan ayından itibaren sanayi doğalgaz fiyatları için yeni bir revizyon öngörülüyor.

Son aylarda doğalgaz fiyatlarında yüksek bir artış olmasına karşın özellikle hane doğalgaz fiyatlarında artış olmaması adına sermayeden karşılanan zarar ile satışı yapılan doğalgazda artış yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Zira 2021 sonundan itibaren 50 milyar liralık görev zararı yaşayan BOTAŞ’ın daha fazla zarar yaşama ihtimali de pek öngörülmüyor.

Başa dön tuşu