Ekonomi

Artan Küresel Gerilim Savunma Sanayi Hisselerini Yükseltti

Ukrayna savaşı için Avrupa ve Amerika basınında net ifadeler kullanılıyor. Savaşın çıkmasına kesin gözü ile bakan Avrupa ve Amerika, piyasalarda bu savaş mesajları ile bir baskı kurmayı başarmış durumda. Bu bölgelerde basına yansıyan haberlerde “Rusya Ukrayna işgal edecek” “Rusya Ukrayna’ya saldıracak” manşetleri atıldığı için bu durum ekonomi alanına olumsuz etkiler yapmaya başladı. Olası bir savaş senaryosunda ise altın ve petrol fiyatları başta olmak üzere pek çok farklı alanda olumsuzluklar yaşanacak.

Savunma Sanayi Hisseleri Yükseldi

Piyasalarda bu duruma karşı tepki ilk olarak savunma sanayi hisselerinde görüldü. Amerika Birleşik Devletleri’nin en önde gelen savunma sanayi şirketlerinde yükseliş yaşanmaya başlandı.  En çok etkinin ve hareketliliğin görüldüğü hisselerde değişim ise şöyle oldu;

  • Northrop Grumman hisseleri yüzde 4,5 arttı
  • L3Harris Technologies hisseleri yüzde 3,7 arttı
  • Lockheed Martin hisseleri yüzde 2,8 arttı

“Enerji ve Petrol Fiyatlarında Baskı Devam Edebilir”

Edward Jones şirketinin kıdemli yatırım stratejisti Mona Mahajan, “Rusya-Ukrayna geriliminin artmasından kaynaklanan belirsizliğin, yakın dönemde piyasa oynaklığını yüksek seviyelerde tutması muhtemel. Tansiyonun zamanla yumuşamasını bekliyoruz ancak ABD doları ve ABD Hazine tahvilleri gibi güvenli limanlara kaçışla birlikte enerji ve petrol fiyatlarında baskının devam ettiğini görebiliriz” dedi.

Başa dön tuşu