Hisse Önerileri

Şeker Yatırım AKBNK, GARAN ve ISTCR hisse al önerisi yaptı

Şeker Yatırım, yeni gün hisse önerilerini paylaştı. Önerilerde AKBNK, GARAN ve ISTCR gibi hisseeler için AL önerisi yapılırken AKENR hisseleri için SAT önerisi yapıldı.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

seker yatirmi

BIST100 Günlük Yorum

Güne yükselişle başlangıç yapan BIST-100 Endeksi, gün içinde yükseliş eğilimini devam ettirse de gün sonuna doğru gelen satışlarla kazançlarının bir kısmını geri vererek günü %0,58 yükselişle 2.045,16’dan tamamladı. Bankacılık Endeksi, %0,08 düşüşle negatif ayrıştı. Fed’in faizleri beklenenden erken başlayabileceği beklentisi güçlenirken Mart ayı için faiz artış beklentisi %80’lere yükseldi.

Yurtdışı borsalarda Fed ve Omicron endişeleriyle güçlü satışlar yaşanırken majör borsalar günü düşüşlerle tamamladı. ABD Borsaları, BIST kapanışı sonrası Fed başkanı Powell’ın enflasyonun kalıcı hale gelmesini önlemek için Fed’in araçlarını kullanacaklarını açıklamasıyla ABD Borsaları kayıplarının büyük kısmını geri aldı. VIX volatilite endeksi gün içinde 23 seviyesi üzerini test etse de günü 20 seviyesi altından kapattı. Endeksin 20 seviyesi üzerinde yükselişine devam etmesi ABD Borsaları’nda volatilite ve satış baskısının devam edeceğine işaret edecektir. Global risk alma iştahının kısa vadede zayıf kalmaya devam edebilir.

BIST bir süredir yurtdışı borsalardan bağımsız bir hareket sergilese de yurtdışı borsalarda satışların derinleşmesi durumunda BIST’te de satış baskısı oluşması beklenir. TL’de volatilite azalsa da gün içi dalgalanma devam ediyor. Kurlarda gerileme yaşanması durumunda endekste yeniden güçlü satışlar yaşanması beklenir. Bugün yurtiçinde açıklanacak cari işlemler dengesinin 2,2 milyar dolar açık vermesi beklenirken bizim tahminimiz 1,8 milyar dolar açık şeklindedir.

VIOP-30 Endeksi, BIST kapanışına göre akşam seansını %1,64 yükselişle tamamlarken ABD vadeli endeksleri BIST kapanışına %1 üzeri yükselişle seyrediyor. Asya Borsaları’nda ise negatif ağırlıklı bir seyir var. Endeksin güne yükselişle başlaması beklenirken gün içinde tepki yükselişi eğiliminin devam etse de yükselişlerin kar satışı fırsatı olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.

Başa dön tuşu