Güncel

SELE SEPET TOP KANDİL ETKİNLİKLERİ HAZIRLIKLARI TAMAM

Birkaç yıldır ilçede Sele Sepet Top Kandil Şenliklerinin aslına uygun kutlanması için çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden Belediye Başkanı Hamit Kılıç, bu konuda vatandaşlarımızın özellikle de geleceğimiz olan çocuklarımızın bilinçlendirilmesi konusunda epey yol alındığını söyledi.

Bu yıl ki Sele Sepet Top Kandil Şenlikleri için hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Başkan Kılıç, “Okullarda öğretmenlerimiz tarafından Bafra’mızın geleneği, Ramazan Ayı’nın 14.cü gününü 15. güne bağlayan akşam kutlanan Sele Sepet Top Kandili Şenlikleri öğrencilere anlatılıyor. O akşama has değerler, maniler öğretiliyor. Çocuklarımız bu etkinliklerde aktif olarak yer alıyor. Çok eski bir geçmişi olan Sele Sepet Top Kandili kutlamalarının aslına uygun olarak yapılması için Bafra Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile çalışmalar bu yıl da sürdürüldü. Bu anlamda belediye olarak Sele Sepet Top Kandili Şenlikleri tanıtım kitapçığımızı da kandillerimizle birlikte öğrencilerimize dağıttık. Daha önceki açıklamalarımda da belirttiğim gibi, bu kültürü yaşatmak için en önemli görev öğretmenlerimize ve ailelerimize düşüyor.” Dedi.

İsmet İnönü İlkokulu öğrencilerine Kandil dağıtan Başkan Kılıç, okullarda kandil dağıtımı yapıldığını ifade etti.

Sele Sepet Top Kandili Şenlikleri bu yıl 19 Mayıs 2019 Pazar akşamı iftar sonrası Bafra Gençlik Merkezi önünde toplanılıp 20.45’den itibaren Fener Alayı ile 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na yürüyüş yapılacak. 21.30’dan itibaren ise meydanda çocuklara yönelik etkinlikler başlayacak.

Başa dön tuşu