Güncel

Serseri Mayın Ne Demek? Boğazdaki Mayınlar Nereden Geldi?

Bugün Türkiye’nin en önemli gündemlerinden birisi olan serseri mayın, tüm televizyon kanallarında ve sosyal mecralarda yer aldı. Boğazda balıkçılar tarafından tespit edildikten sonra resmi olarak yapılan açıklamalarda tespit edilen cismin mayın olduğu belirtildi. Ancak yapılan açıklamalar sonrasında serseri tanımı merak edilmeye başlandı.

Serseri Mayın Ne Demek?

Serseri mayın; denizcilikte kullanılan tanımlardan birisi. Normalde yere döşenen ancak akıntı vs. gibi sebeplerle bağlantısı koparak su yüzüne çıkan mayınlar, serseri mayın olarak adlandırılıyor. Bu mayınların bağlantısı kopması nedeniyle su yüzeyine çıkması, fark edilmesini kolaylaştırıyor. Ancak akıntıya bağlı olarak bulundukları yerden çok uzaklara gidebiliyorlar. Bu nedenle de serseri mayın gibi dolaşmak gibi farklı tanımlara da neden olan mayınlara serseri mayın deniyor.

Serseri Mayın ne demek
Serseri Mayın ne demek? Serseri mayınlar zincirlerinin kopması sonucunda serbest kalıyor

Boğazda 2. Mayın Alarmı Verildi

Son dakika gelişmesi olarak boğazda ikinci bir mayın alarmı daha verildi. Yapılan açıklamalarda benzer şekilde mayının bölgeye geldiği ve imha edilmesi için çalışmalara başlandığı ifade edildi.

İlginizi Çekebilir: 1915 Çanakkale Köprüsü Geçiş Ücreti Belli Oldu (Tüm Araçlar ) 

Başa dön tuşu