Sağlık

Sıcaktan korunun! Sıcak havalar çeşitli hastalıklara yol açıyor

Uzmanlar sıcak havanın insan üzerindeki etkisi ve sıcaktan dolayı olabilecek hastalıkları açıkladı.Noroloji Uzmanı Dr. Bülent Ünlü sıcak havalardan dolayı birçok hastalığın olabileceğini söyledi.Bu sene sıcakların geç ama etkili gelmesi çeşitli hastalıklara yol açabileceği belirtildi.Noroloji Uzmanı Dr. Bülent Ünlü sıcak havalardan dolayı oluşabilecek hastalık çeşitleri ve sıcak havanın insan üzerindeki etkisi hakkında konuştu.
Sıcak havaların nörolojik rahatsızlıklar üzerindeki etkileri konusunda bilgiler veren Nöroloji Uzmanı Dr. Bülent Ünlü, hava sıcaklığı ile birlikte yükseliş gösteren vücut ısısının beyin hücrelerine zarar verdiğini belirtti. Ünlü, “Sıcak havalar aşırı terlemeye bağlı olarak, vücuttan su ve tuz kaybına yol açarak birçok sağlık problemine neden olabilir. Bunun yanı sıra süreğen (kronik) nörolojik hastalıkların ortaya çıkışını tetikleyebilir ya da bu tabloları ağırlaştırabilir” diye konuştu.

 

MİGRENİ TETİKLİYOR

Migren hastalığının sıcaktan daha fazla etkilendiğini belirten Dr. Ünlü, “Yirmili yaşlardan itibaren özellikle kadınlarda sıkça karşımıza çıkan bir sağlık problemidir. Beyin damarlarında ani olarak gelişen daralma ve onu takip eden genişleme atakları ile karakterizedir. Sıcak havalarda bu genişleme güneş ışınlarına direkt olarak, uzun süreler maruz kalınması ile daha da artar. Gece boyunca sıcaklar yüzünden bozulan uyku düzeni migren ataklarını sıklaştırabilir. Uyunan ortamın serinletilmesi, gündüz öğlen saatlerinde güneşten sakınmak, ara sıra ılık duşlar almak faydalı olacaktır” dedi.

 

SICAKTAN KORUNUN! SARA HASTALIĞINA DİKKAT

Epilepsi (sara) hastalığı olanların sıcaktan korunması gerektiğini vurgulayan Dr. Ünlü, “Epilepsi her yaş grubunda ve her iki cinsiyette de görülen sık bir nörolojik hastalıktır. Sıcak havalara maruz kalınan dönemlerde tıpkı migren atakları gibi epilepsi nöbetleri de tetiklenebilmektedir. Yine sıcaklar nedeniyle gece bozulan uyku düzeni, sıvı kaybına bağlı olarak bozulan ilaç kan düzeyi dengesizlikleri de hastalığı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle serinletici önlemlerin alınması, bol sıvı tüketilmesi ve diğer nöbet tetik faktörleri olan açlık, uzun saatler bilgisayar kullanımı gibi durumlardan, özellikle de sıcak dönemlerde uzak kalmak çok önemlidir” şeklinde konuştu.

 

SICAKLAR YÜZÜNDEN FELÇ KALABİLİRSİNİZ!

Felçli hastaların da ilaçlarını düzenli kullanmaları gerektiğini vurgulayan Dr. Ünlü, “İnmeler (felç) sıklıkla 60 yaş üzeri insanları etkilese de yoğun sıcaklar, alkol ve sigara gibi diğer risk faktörlerine eş zamanlı olarak maruz kalınması ile daha erken yaşlarda da karşımıza çıkabilmektedir. Tansiyon ve kalp hastalığı olanların sıcak dönemlerde ilaçlarını düzenli kullanmaları, bol sıvı tüketmeleri, sıcak saatlerde güneşten uzak durmaları en önemli önlemlerdir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu