Magazin

Simpsonlar Rusya’nın Ukrayna İşgalini 30 Yıl Önce Tahmin Etmiş

Simpsonlar, tüm dünyayı yakından ilgilendiren pek çok konuyu önceden işlemesi nedeniyle “Gelecek kehanetçisi” olarak tanımlansa da aslında hikayelerde geleceğe yönelik öngörüler işleniyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle birlikte yeniden gündeme gelen Simpsonlar’ın 30 yıl önceki bölümünde benzer bir konunun işlendiği görüldü. 1998 yılında ekranlara getirilen olay sosyal medyada büyük dikkat çekti.

Simpsonlar Rusya

Simpsonlar Rusya

Simpsonlar Rusya İşgalini Nasıl Aktardı?

1998 yılında ekranlara gelen bölümde, askeri tatbikat sırasında yanlışlıkla bir denizaltı kaptanını Rus sularında ateş açmasıyla birlikte başlayan gerilim artıyor. Rusya bu olayların ardından ise sokaklara asker ve tanklar çıkartması yaparak Berlin Duvarı’nın yeniden canlandırmaya kadar işi ileri götürüyor.

3 1

Simpsonlar’daki olayların sosyal medyada gündeme gelmesinin ardından Simpsons dizi sorumlusu Al Jean tarafından da onaylandı. Konuyla ilgili tweet atan ünlü isim “Bunu tahmin etmenin zor olmadığını söylemek çok üzücü.” dedi. Hollywood Reporter’a verdiği bir röportajda konuyla ilgili düşüncelerini dile getiren Jean, “Bunu söylemekten nefret ediyorum. 1961’de doğdum. Hayatımın 30 yılı Sovyetler Birliği hayaletiyle geçti. Bana göre bu, ne yazık ki tahminden çok norm. Sadece işlerin kötüye gideceğini düşündük.” dedi.

Michigan doğumlu animatör şöyle devam etti

“Tarihsel saldırganlık hiçbir zaman tam anlamıyla ortadan kalkmaz. Çok dikkatli olmanız gerekir. 1998’de bu klip yayınlandığında belki de ABD-Rusya ilişkileri zirvedeydi. Ancak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geldiğinden beri, neredeyse herkes onun kötü bir adam olduğunu ve kötü şeyler olacağını açıkça düşündü.”

 

Simpsonlar Rusya

Başa dön tuşu