Teknoloji

Solar Impulse 2 yakıt kullanmadan dünya turunu tamamladı

Güneş enerjisi ile çalışan ve yakıt kullanmadan çalışan Solar Impulse 2 adlı uçak dünya turunu tamamladı.Uçak kat ettiği 40 bin kilometrelik uçuşunun ardından yolculuğa başladığı yere Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Abu Dabi şehrine inişini gerçekleştirdi.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dabi kentinden 2015 yılının mart ayında kalkış yapan Solar Impulse 2 adlı güneş enerjisiyle çalışan uçak dünya turunu tamamlayarak kalktığı noktaya geri geldi.

 

Yaklaşık 20-22 gün havada kalabilen Solar Impulse 2 adlı uçak çeşitli hava alanlarına bir çok kez iniş yaptı.Avrupa,Asya ve Kuzey Amerika ve çoğu havaalanına iniş yapan uçak en son Kahire’de mola verdi.Kahire molası bittikten sonra uçağı kaldıran İsviçreli pilot Bertrand Piccard,bazı zorluklara rağmen 2 günlük yolculuğun sonunda uçağı sağ salim Abu Dabi indirmeyi başardı.

 

Solar Impulse 2 uçağı neredeyse dünyanın en büyük yolcu uçağının boyutuna yakın.Dünyanın en büyük yolcu uçağı olan Airbus A380’in ise 80 metre kanat açıklığı bulunurken,Solar Impulse 2 adlı uçağın kanat açıklık 72 metre boyutunda.

 

Solar Impulse 2 adlı uçağın pilotu Bertrand Piccard yaşadığı sıkıntıları nefes egzersizleri ve yoga yaparak atlatmaya çalıştı.Uçağın yavaş ilerlemesi ve tabutu andıran darlığa sahip olan kokpitin içinde çeşitli sıkıntılar yaşayan pilot,uçağı tüm sıkıntılara rağmen kazasız bir şekilde kalktığı noktaya indirmeyi başardı.

 

Metoroloji yetkililerinde,mühendislerden ve bir takım uzmanlardan destek alan Solar Impulse 2 adlı uçağın 2 pilotu Piccard ve Borschberg bu proje üzerinde 12 yıl çalıştılar ve başarı oldular.Uçağın pilotları yenilenebilir enerjinin yapabileceklerini ve temiz enerjiyle neler yapılabileceklerini gösterdiler.

 

Solar Impulse 2 adlı uçak,olağan koşullar altında uzun bir süre havada kalma kapasitesine sahip.Sabah bataryasını güneş enerjisiyle doldurup o enerjiyle dünya turunu tamamlayan uçak büyük bir ilgiyle takip edildi.

 

Uçak en üzün süre havada Pasifik Okyanusu üzerinden geçerken kaldı.Uçağın diğer pilotu André Borschberg 5 güne yakın bir süre havada kalarak Pasifik’i geçmeyi başarmış ve en uzun süre havada kalma rekorunu kırmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu