Teknoloji

Sosyal Medya Düzenlemesiyle Hapis Cezası Geliyor!

Dezenformasyona karşı hazırlanan yasa için detaylar netlik kazanmaya başladı. Sosyal medya odaklı bir şekilde getirilecek olan yeni düzenlemelerde 3 ana başlık altında bir takım yenilikler getirilecek. Yanıltıcı, ağır hakaretler içeren ya da toplumu ayrıştırıcı söz ve paylaşımlarda bulunan hesaplara uygulanacak olan yeni tedbirlerde hapis cezası dahi öngörülüyor. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, 7 aydan beri çalışmaların devam ettiğini ve çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi.

Sosyal Medya Düzenlemesiyle Yeni Dönem Geliyor

Yalan, haber ve dezenformasyona karşı hazırlanan yeni düzenlemelerde kapsamlı bir hazırlık süreci geçirildi. 3 ana başlık altında bir takım düzenlemelerin öngörüldüğü düzenlemede yalan, manipülasyon ve dezenformasyonun önlenmesi hedefleniyor. Düzenlemelere göre sosyal medya ağlarının Türkiye’de temsilcisi bulunması gerekiyor.  İnternet haberciliğine yönelik de bir takım yenilikler getirecek olan düzenlemeler ile bu alanda hizmet veren kurumlar yasal statüye kavuşacak.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal ise şunları söyledi;  “Yaklaşık 7-8 aydan beri Dezenformasyonla Mücadele Kanununu çalışıyoruz” dedi. Mahir Ünal, dezenformasyon tehlikesiyle ilgili ise “Dezenformasyon bir bumerang gibi dönüp hepimizi vuracak bir tehdit. Avrupa Birliği dezenformasyonla ilgili, özellikle internet ortamıyla ilgili 2 tane kırmızı çizgi belirledi. Bir tanesi terörle mücadele, bir tanesi dezenformasyonla mücadele çünkü dezenformasyon, terör kadar tehlikeli.”

Başa dön tuşu