Güncel

SPK’dan Emeklilik Şirketleri İçin Yeni Karar

Sermaye Piyasası Kurulu yeni bir düzenleme açıkladı. Yapılan yeni düzenleme kapsamında emeklilik şirketleri için bazı zorunlulukların ve yeniliklerin getirildiği belirtildi.

Yatırım Hizmetleri Ve Faaliyetleri İle Yan Hizmetlere ilişkin Esaslar Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Başlığı ile Resmi Gazete’nin yeni sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren düzenleme, söz konusu şirketler için herhangi bir yatırım danışmanlığı faaliyeti hakkının olmadığı vurgulandı. Bu yönde işlem yapan tüm şirketlerin yasal tedbirler ile karşı karşıya geleceği hatırlatılırken yatırım danışmanlığı yapmak isteyen şirketlerin konu ile ilgili olarak resmi mevzuatlara uygun bir şekilde davranması gerektiği ve bunun için izin alma zorunluluğunun olduğu ifade edildi.

Emeklilik Şirketlerine Danışmanlık Düzenlemesi Geldi

“Yatırım kuruluşu olmayan emeklilik şirketlerinin bu faaliyetleri yürütebilmeleri için icra edilecek faaliyetlerin yatırım danışmanlığı faaliyeti olarak değerlendirilmeyeceği hüküm altına alınmıştır.” denilerek aktarılan gelişmeyle bundan sonraki süreç için yeni bir dönem başlatılmış oldu.

Herhangi bir ihmale yer verilmemesi, mevcut tüm şirketlerin yasal yükümlülükler doğrultusunda hareket etmesi istendi. Tüm bunlara ek olarak sektörel olarak denetimlerin artırılacağı ve ihlalde bulunan şirketlere yönelik çeşitli yaptırımların uygulanacağı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu