Güncel

Starbucks’tan Yüzde 25 Zam! İşte Yeni Fiyatlar

ABD merkezli popüler kahve dükkanı zinciri Starbucks, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça rağbet görüyor. İlk defa ülkemize 2003 yılında gelen ve Ocak ayı itibariyle ülkemizde toplamda 562 şubesi bulunan marka, müşterilerini üzen bir haberle gündeme geldi. Mevcut ekonomik koşullar nedeniyle ürünlerine zam yapan şirket, sosyal medyada tartışma konusu oldu.

Starbucks bugün gelen zam ile beraber tüm ürünlerinin fiyatlarını yükseltti. Ortalama zam miktarı yüzde 25 olarak belirtilirken; 2022 yılının ilk günlerinden şu ana kadar kahvelerde yüzde 39,5 ila yüzde 55 arasında zam yapıldığı dikkat çekti.

starbucks

Zamlardan Sonra Starbucks Kahve Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Bugün yapılan zamlarla alakalı Starbucks Türkiye’den henüz resmi bir açıklama gelmedi. Ancak bağımsız haber sitesi T24’e bilgi veren personeller, şubeden şubeye fiyatlarda değişiklik olduğunu dile getirip zam iddialarını doğruladı. Bu yıl gelen ikinci zamla beraber Starbucks’taki bazı ürünlerin güncel fiyatları şu şekilde kayıtlara geçti:

  • Filtre kahve: 17 TL
  • Türk Kahvesi: 17 TL
  • Americano: 19,75 TL
  • Latte: 21,75 TL
  • Cappuccino: 21,75 TL
  • Caramel Macchiato: 27,25
  • Mocha: 31,25

Zamlardan sonra güncel fiyatlara baktığımızda, Starbucks’taki en ucuz kahve 14,75 TL ile Espresso oldu. Öte yandan Getir ve Yemeksepeti gibi eve sipariş uygulamalarında bu fiyatların şubelerdeki rakamlardan daha da yüksek olduğu söyleniyor.

starbucks

Son olarak kahve fiyatlarındaki küresel artışlardan da söz etmekte fayda var. Üretim koşullarındaki negatif durumlar ve aynı zamanda lojistik maliyetleri sebebiyle geçtiğimiz yılın başından bu yana kahvelerde yüzde 90’a yakın fiyat artışı gözlendi. Bu oran, son 10 yılın en yüksek rakamları olarak da dikkat topladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu