Ekonomi

Stokçuluk Yapan Marketlere 2 Milyon Lira Ceza Verilecek 

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yönetmelik ile Türkiye’de stokçuluk ve fahiş fiyat artışı yapan işletmelere yönelik yeni tedbirler getirildi. 2021 yılının son ayları itibari ile etkin bir şekilde yapılmaya başlanan fahiş fiyat artışları için bugüne kadar pek çok farklı işletme yüksek cezalar almıştı.

Stok ve fahiş fiyat artışının önüne geçmek isteyen hükümet ise caydırıcı cezalar ile duruma müdahale etmek istiyor. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan fiyat etiketi yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik ile cezalar yükseltildi. 

Stokçuluk Yapanlara 2 Milyon Liraya Kadar Ceza Verilecek

Yeni düzenleme ile stok yapan işletmeler için özel bir inceleme gerçekleştirilecek. İnceleme sonucunda ise 100 bin lira ile 2 milyon lira arasında para cezası verilecek. Fahiş fiyat artışına gidenler için ise cezalar 10 bin lira ile 100 bin lira arasında değişiklik gösterecek.

İndirimli mal satışı yaptığını öne süren işletmelerin indirime soktuğu ürünün son 30 gün içindeki en düşük fiyatı olması gerekecek. Son 30 gün içinde daha düşük bir fiyat tespit edilirse bu işletmeler de haksız fiyat kapsamında cezaya tabi tutulacak. 

Stokçuluk
Stokçuluk ile ilgili yeni düzenleme
yonetmelik
Stokçuluk Yapan Marketlere 2 Milyon Lira Ceza Verilecek 

Başa dön tuşu