Ekonomi

Tarım Kredi Gübre Fiyatları Ucuzladı Ancak Gübre Yok!

Tarım Kredi Kooperatifleri geçtiğimiz gün yapılan resmi açıklama ile indirimli fiyatlar üzerinden gübre satışı yapacağını duyurmuştu. Gübre fiyatları için %30 oranında indirime giren kurum, buna karşın yoğun talep karşısında gübre satışında sorunlar yaşamaya başladı. Düşen fiyatlar üzerinden üre gübresi almak isteyen çiftler “Ürün yok” yanıtı ile karşılaştı. Kurum şu an için yeni tedarik sürecine kadar ürün satışını gerçekleştiremiyor. Çiftçilere ileri tarihli randevular veriliyor. 

Ucuz Gübre Fiyatları 14 Şubat’ta Başlamıştı

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından yapılan açıklamalar sonrası 14 Şubat 2022 tarihinden itibaren yeni fiyatların geçerli olacağı belirtilmişti. Bu durum pek çok çiftçinin alımlarını bu tarihler sonrasında yapmasını sağlasa da kısa süre içerisinde tükenen stoklar nedeniyle gübre kalmadı.

Tarım Kredi kooperatiflerinden çiftçilere yapılan açıklamalarda bu hafta sonuna doğru yeni stokların ekleneceği belirtildi. Konu ile ilgili Türkiye’nin pek çok farklı yerindeki Ziraat Odası başkanları tarafından açıklamalar yapıldı. Açıklamalarda fiyat indiriminin olumlu karşılandığı vurgulandı. Buna karşın çiftçilerin uygun fiyatlar ile gübre alamamasının büyük bir problem olduğu belirtildi.

Başa dön tuşu