Ekonomi

Tarımsal Destekleme Ödemeleri Hesaplara Yattı Mı? Nasıl Öğrenilir?

Türkiye’de kayıtlı olarak çiftçilik yapan tüm üreticilere, belirli şartlar dahilinde tarımsal destekleme ödemeleri yapılıyor. 2022 yılı itibariyle yapılacak ödemeler için gözler hükümete çevrilmişken konuyla ilgili resmi açıklamalar geldi. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamalarda tarımsal destekleme ödemelerinin hesaplara yatırıldığı belirtildi. Bakan yaptığı paylaşımda “150 milyon 167 bin 123 liralık tarımsal destekleme ödemelerini bugün çiftçilerimizin hesaplarına aktarıyoruz. Emek veren, alın teri döken çiftçi kardeşlerime hayırlı ve bereketli olsun” diyerek müjdeyi duyurdu.

Tarımsal Destekleme Ödemeleri Ne Kadar Yatacak?

Toplamda 150 milyon liralık yardımın yapılacağı tarımsal desteklerde, farklı alanlarda yapılacak yardım kalemleri şöyle;

Hububat – Baklagil ve Dane Mısır desteği 127 milyon 810 bin 865 TL

Bombus arısı kullanım desteği 10 milyon 364 bin 460 TL

Serftirikalı fidan kullanım desteği 2 milyon 235 bin 556 TL

Kırsal kalkınma desteği 9 milyon 756 bin 242 TL

Tarımsal Destekleme Ödemeleri Nasıl Öğrenilir?

Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan çiftçilere yapılacak ödemelerde online olarak sorgulama yapabilmek mümkün. Ödemelerini kontrol etmek isteyenlerin e-devlet üzerinden üyelik bilgileri ile sorgulaması yapması gerekiyor. Aşağıdaki bağlantı üzerinden e-devlet aracılığı ile hesabınıza ödemenin yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

ÇİFTÇİ DESTEK ÖDEMESİ SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu