Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tarımsal Destekler 29 Milyar Liraya Yükseldi

Son dönemlerde gıda fiyatlarında yaşanan yükseliş ile birlikte tarımsal destekler ön plana çıkarken konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından önemli açıklamalar yapıldı. Tokat ziyareti sonrasında paylaşılan görüntüler ile ortaya çıkan gelişmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti döneminde artan tarımsal destekleri vurgulaması dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çiftçiler İle Bir Araya Geldi

Tokat’ta çiftçiler ile bir araya gelerek mevcut tarım politikalarını aktardığı görüşmede, desteklerin 29 milyar liraya ulaştığı vurgulandı. İşte paylaşılan o görüntüler;

Her alanda tarıma büyük önem verildiğini ve AK Parti dönemi ile birlikte desteklerin arttığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarında öne çıkan bölümler şöyle;

Son 20 yılda oluşturduğumuz güçlü altyapı sayesinde gıda tedarikinde sorun yaşamayan, kendine yeterlilik oranı yüzde 140 olan bir ülke konumuna geldik. Topraklarımızın verimini artırmak için hükümetlerimiz döneminde yaklaşık 300 milyar liralık su yatırımı yapmak suretiyle 9 bin 989 tesisi hizmete aldık. Bütün bunlar, kiminle yapıyoruz bunu? Çiftçilerimizle yapıyoruz, çiftçilerimiz için yapıyoruz. Cumhuriyet tarihinde yapılan baraj sayısını 2’ye katladık, toplam 47 milyon metreküp su depolanan 654 yeni barajı ülkemize kazandırdık. Cumhuriyet tarihinde böyle bir şey yok. Bu yatırımlar neticesinde 20 milyon dekar araziyi sulamaya açarak sulanan tarım alanımızı 68,5 milyon dekara yükselttik. Böylece çiftçilerimize yıllık 60 milyar lira ilave gelir artışı sağladık.

Tarım ve Orman Bakanlığımız ile Tarım Kredi Kooperatiflerimiz ayçiçeği ve mısır ekimiyle ilgili gerekli tedbirleri alıyor. Sadece Tokat özelinde üreticilerimizle 20 bin ton yağlık ayçiçeği ve 30 bin ton dane mısır için sözleşmeli üretim yapılması planlandı. 35 bin dekar alana ekimi yapılmak üzere 18 ton yağlık ayçiçeği tohumunun yüzde 75’i hibeli olarak dağıtılacaktır. Böylece Tokat’taki yağlık ayçiçeği ve mısır üreticilerimize toplamda 12 milyon liralık üretim desteği sağlanacaktır.

Çiftçilerimizden ülkemizde ekilmedik tek karış yer bırakmayacak şekilde üretime yönelmelerini istiyoruz.” ifadesini kullanan Erdoğan, “Hem kendi gıda sektörümüzün ihtiyacının karşılanması hem de Avrupa piyasasında ortaya çıkması muhtemel boşluğun doldurulması bakımından üretimimizi artırmamız hayati öneme sahiptir. İşte Rusya-Ukrayna Savaşı esnasında burada gerek Sayın Putin gerek Sayın Zelenskiy ile yaptığımız görüşmelerde de bizim 50’ye yakın gemimiz bölgedeydi ve bu gemilerimizin önünü açtılar ve gerek ayçiçeği yağı gerek diğer hububat gibi bütün o ürünleri getiren gemileri ülkemize gönderdiler ve hemen hemen tamamına yakını ülkemize ulaştı.

Başa dön tuşu