Ekonomi

Taşıt Kredileri Büyük Düşüş Yaşadı

2021 yılının Temmuz ayında sınırlandırılan ve daha sonrasındaki süreçte faizlerin artması, taşıt kredilerinde büyük bir düşüş yaşanmasına neden oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından taşıt kredi vadelerinde ve oranlarında bazı sınırlamalar getirilmişti. 2021 yılının Temmuz ayı itibariyle yaşanan bu tablo sonrasında taşıt kredilerine olan ilgi daha da düşerken, son dönemlerde otomotiv sektöründeki yaşanan olaylar taşıt kredilerinin adeta dip yapmasına neden oldu.

Kredi Faiz Oranları ve Araç Fiyatları Arttı

Taşıt kredilerinde büyük düşüş yaşanmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi araç fiyatlarının artması ve buna bağlı olarak faiz oranlarının yükselmesi. Özellikle otomotiv sektöründe çip krizi ve tedarikte yaşanan problemler nedeni ile sıfır araç stoklarının erimesi, fiyatların yukarı yönlü hareket etmesine neden oldu.

Bu tabloda ise çok yüksek maliyetlerin ortaya çıkması, vatandaşların araç alımlarını ertelemesine yol açtı. Sektörel olarak yapılan değerlendirmelerde mevcut tablo nedeni ile araç satın alınmasının uygun görülmemesi, ekonomik alanda hareketliliği yavaşlattı. Tarihin en düşük seviyelerine ulaşan taşıt kredilerinde sektörde beklenen etkilerin görülmemesi, sürecin devam etmesine neden olabilir.

Başa dön tuşu