Otomobil

BDDK Taşıt Kredisi Düzenlemesi Resmen Duyuruldu

Taşıt kredileri için sektörde beklenen açıklama geldi. Yükselen fiyatlar ve yüksek kredi faizleri nedeniyle büyük bir beklenti haline gelen taşıt kredi düzenlemeleri ile ilgili yeni gelişme bugün yaşandı. BDDK tarafından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Kararı ile duyurulan yeni gelişmede yeni şartlara yer verildi.

Taşıt Kredisi
Taşıt Kredisi

Düzenlemeler sonrasında ise Dünya’ya konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce, gündemdeki son durumu değerlendirdikten sonra kredilerde yapılması planlanan değişiklikleri duyurdu.

Taşıt Kredisi Yeni Düzenlemesi Neler Getirecek?

Taşıt kredileri için açıklamalar yapan Hayri Erce kredi kullanımında son dönemlerde ciddi bir düşüş yaşandığını ve bu durumun düzeltilmesi adına yeni düzenlemelerin yapılacağını söyledi. Açıklamalara göre yeni düzenleme ile birlikte satışlar artacak ve faizlerin de düşmesi ile birlikte otomotiv alanında hareketlilik yakalanacak. Düzenleme ile birlikte sektörde yaşanacak değişimlerde 400 bin TL altındaki ve üstündeki araçlar için farklı uygulamalar yapılacak. Araç fiyatlarına göre farklı düzenlemelerin geçerli olacağı otomotiv sektöründe taksit sayıları da araç fiyatlarına göre değişecek. Düzenlemelerde öngörülen değişiklikler şöyle;

Araç Fiyatları Maksimum Taksit Sayısı
400 bin TL ve altındaki araçlarda 48 ay
400 bin TL ile 800 bin TL arasındaki araçlarda 36 ay
800 bin TL ile 1 milyon 200 bin TL arasındaki araçlarda 24 ay
1 milyon 200 bin TL üzerindeki araçlarda 12

Yeni tabloda en çok dikkat çeken satışların daha çok yapıldığı 400 bin TL altındaki araçlarda yapıldı. Bu fiyat aralığındaki araçlarda araç kredi oranı yüzde 70’e çıkarılırken vade sayısı de yükseltildi ve 48 ay oldu.

Başa dön tuşu