Kripto Paralar

Taylandlılar Çin’den Ucuz Ekipman Alıp Madencilik Yapıyor

Kripto para ekosisteminin devamı için oldukça önemli olan madencilik, kendi içerisinde krizler ve fırsatlar barındırıyor. Çin’de kripto para ticaretinin ve madenciliğinin yasaklanmasının ardından Çinli madenciler ellerindeki cihazları satmak istediler. Çok sayıda kişinin satış yapması enflasyon yaratarak cihazların çok ucuza satılmasına neden oldu. Bu durumu fırsat bilen Taylandlı madenciler bu cihazları satın alarak kendi madencilik çiftliklerini kuruyor.

Tayland’da Madencilik Yükseliyor

Çin’deki madencilerin cihazlarını hızlıca elden çıkarmasıyla ucuz fiyatlar doğdu. Bu fırsatı kaçırmayan Taylandlılar alabildikleri kadar cihaz satın alıyor. Bu sayede Tayland’da kripto para madenciliği çok ciddi bir yükseliş yakalamış durumda.

Çin’in kripto para dünyasına Mayıs 2021’de vurduğu şiddetli darbe ile ülkedeki madencilerin çoğu başka ülkelere gitti. Bu madenciler arasında bireysel kişiler olduğu gibi büyük madencilik çiftlikleri de bulunuyordu. ABD, Kazakistan, Rusya ve Kanada gibi ülkeler bu madencilere kapılarını açtı. Bu fırsatlardan yararlanan diğer bir ülke ise Çin ile sınırları yakın olan Tayland oldu.

Taylandlı madencilerin çok sayıda cihaz satın aldığı ve kendi çiftliklerini kurduğu aktarılıyor. Taylandlı bir girişimci olan Pongsakorn Tongtaveenan, “Çinli madenciler makinelerinden kurtuldu ve fiyat yüzde 30 düştü” diyerek durumu çok kısa bir şekilde özetliyor. Tongtaveenan’a göre şu anda Tayland’da 100.000 üzerinde madenci bulunuyor.

Doğu Tayland’da yaşayan ve garajında kurduğu güneş enerjisiyle çalışan küçük bir madencilik sistemi bulunan başka bir Bitcoin madencisi “Çin kripto paraları yasakladığı anda adeta kendimizden geçmiştik” diyor.

Taylandlı girişimcilerin satın aldığı cihazların başında üst düzey madencilik ekipmanlarından biri olan Bitmain Antminer SJ19 Pro yer alıyor.

Taylandlılar Gözlerini Laos’a Dikti

Küçük girişimciler, -kazdıkları kripto paraya göre değişerek- günde ortalama olarak 30-40 dolar arasında bir gelir elde ediyor. Öte yandan Taylandlı madenciler, çok sayıda büyük barajı olan ve ucuz fiyata sahip elektrik için komşu ülke Laos’a gitmeyi düşünüyor.

Laos’da üretilen elektriğin %95’inin ihtiyaç fazlası nedeniyle ihraç edildiği belirtiliyor. Laos çok sayıda madenciyi besleyecek güçte bir kripto cenneti olabilir.

Başa dön tuşu