Dünya

Teknoloji Devi Huawei’den Flaş Rusya Kararı!

Ukrayna’ya karşı savaş başlayan Rusya, tüm dünyanın tepkisini çekmeye devam ediyor. Haftalardır pek çok ülkenin çeşitli ambargolar uyguladığı Rusya’ya bilişim teknolojileri firmalarından da cevaplar gecikmiyor. Birçok teknoloji şirketi, Rusya’daki çalışmalarını askıya alma gibi kararlar ile karşımıza çıktı. Bu şirketler arasına son eklenen isim ise sürpriz bir şekilde Çinli teknoloji devi Huawei oldu.

Huawei, geçtiğimiz ay kritik bir karar alarak Rusya pazarında ticaret yapmanın oldukça riskli olduğuna inandı ve buradaki akıllı telefon tedarikini yarı yarıya indirdi. Şimdiyse Çinli şirket, Rusya’daki ofisini tamamen kapatmak istiyor. Alınan bilgilere göre Huawei’nin şu anda ülkedeki siparişleri tümüyle askıya aldığı, aynı zamanda yine aynı bölgedeki telekomünikasyon ve ağ ekipmanlarıyla ilgilenen ofisini belirsiz bir süreliğine kapatmayı planladığı ortaya çıktı. Bu ofiste çalışan personellerin ise ülkeyi terk edip Çin’e döneceği söyleniyor.

Rusya, Huawei Olmadan Ne Yapacak?

Huawei şirketinin Rusya için yalnızca bir akıllı telefon üreticisi olmadığı aşikar. Zira şirket, ağ ve sunucu ekipmanı tedariki için Rus bir telekom operatörleriyle iş birliği gerçekleştiriyordu. Ancak alınan son kararla beraber, yeni sözleşmelerin imzalanması da durduruldu. Huawei’nin Rusya için ürettiği bu ekipmanlar, ülkedeki tüm hücresel baz istasyonlarının yaklaşık yüzde 33’ünü oluşturuyordu. Ancak firmanın ülkeden çekilmesiyle beraber bu çalışmaların sekmeye uğrayacağı düşünülüyor.

huawei

Rusya’dan ayrılma kararı alan Huawei, hücresel baz istasyonları özelinde Rusya’nın büyük kan kaybetmesine yol açabilir. Zira bu ayrılıkla birlikte mevcut ve gelecekteki projelerin bakımı, aynı zamanda geliştirilmesi de zorlu bir sürece girecek. Özellikle de Rusya’daki 5G ağının yayılması büyük bir oranda yavaşlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu