Ekonomi

PC ve Telefondan WiFi Şifre Kırma Yapılabilir Mi?

WiFi şifre kırmak, çoğu kişinin internet erişimi olmadığı dönemlerde denediği işlemlerin başında gelmektedir. Ancak bu konuda unutulmaması gereken en önemli detaylardan bir tanesi herhangi bir kişinin Wi-Fi şifresinin kırılması halinde pek çok farklı yaptırım ve ihlalde bulunabileceğidir.

Mevcut internet hizmetlerinden şifre ile korunan bir Wi-Fi ağına sızmak, şifre kırmak ya benzer çalışmalar ile internet bağlantısı almak yasak olduğu gibi bir suç unsurudur. Buna rağmen pek çok farklı program ve uygulama ile WiFi şifre kırma konusunda çoğu kişi başarıyaya ulaşabilmektedir.

Yasal Uyarı: İlgili İşlemlerin yapılmasında sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. İçerik sadece uyarı ve bilgilendirme amaçlıdır.

WiFi Şifre Kırma
WiFi Şifre Kırma bir suçtur.

Telefondan WiFi Şifre Kırma

Telefondan Wi-Fi şifre kırma işlemleri yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği yöntem uygulama mağazası üzerinden uygulama indirmektir. Yüzlerce farklı seçeneğin yer aldığı uygulama mağazasında bu durum çeşitli suiistimale yol açabilmektedir. Kesin bir şekilde şifre kıran bir program olmadığı gibi kullanıcıların telefonundan bilgi alabilecek ya da benzer sorunlara yol açabilecek pek çok farklı zararlı yazılım telefona indirilebilmektedir. Bu nedenle telefondan Wi-Fi şifre kırma gibi işlemleri yapmak isteyenlerin bu tür sakıncaları göz önünde bulundurması ve tamamen kendi sorumluluğu dahilinde uygulamaları indirerek kullanması gerekmektedir.

WiFi Şifre Kırma

Rootlu Telefonla Wi-Fi Şifre Ele Geçirme

Yöntemlerden bir diğerinde ise rootlu telefonlar üzerinden işlem yapılması gerektiği belirtilmektedir. Bu tür durumlarda kullanıcıların telefonlarını önerilmeyen bir şekilde root moduna alması ve ardından işlem yapması istenmektedir. Telefonlarda bu tip modlara geçiş yapmak güvenlik seviyelerinin minimuma indirir. Çeşitli zararlı yazılımların telefonu ele geçirmesine neden olabilir. Wi-Fi şifre kırma konusunda rootlu telefon ile işlem yapmak isteyenlerin bu tip tehlikelere karşı da dikkatli olması önerilmektedir.

Kullanıcıların bu tip Wi-Fi şifre kırma işlemlerine karşı güvenliğini koruması ve mutlaka güçlü şifreler kullanması gerekmektedir. Modem arayüzleri kullanıcıların şifre yanı sıra pek çok farklı güvenlik duvarını kurarak güvenliğini sağlayabilmektedir. Saldırı ile ağa erişim sağlayan bir kullanıcı, pek çok illegal işlemleri bu internet hattı üzerinden yapabilir. Bu tür durumlarda ise IP tespitinin yanı sıra internet servis sağlayıcısı olarak kullanıcılar da pek çok farklı yasal sorunla karşı karşıya kalabilmektedir.

Başa dön tuşu