Sağlık

Tiroid kanserinin belirtileri nelerdir?

Tiroid kanseri,belirtileri ve alınması gereken önlemler hakkında Endokrin Cerrahisi Uzmanı Prof Dr. Yeşim Erbil açıklamalarda bulundu.

 

Yeşim Erbil yaptığı açıklamasında “Tiroid kanserleri endokrin kanserler içerisinde en sık görülen kanser türüdür. Genellikle boyunda bir kitle şeklinde ya da tiroid nodülleri içerisinde gelişir. Diğer organlarda görülen kanser türleri gibi değildir. İyi seyirli ve tedaviyle tamamen kurtulma oranı yüksek bir kanser türüdür. Tiroid kanserleri içerisinde papiller tiroid kanseri %80 oranında görülür. Diğerleri ise foliküler kanser ve medüller kanser türleridir. Kadınlarda tiroid nodülü görülme sıklığı fazla olduğu için, tiroid kanseri de erkeklere kıyasla daha sık görülür. Ayrıca her yaşta görülebilen ve sıklığı giderek artan bir hastalıktır.

 

Boyunda ele gelen şişlik (kitle), mevcut olan tiroid nodülünün büyümesi, boyunda sert nodül ele gelmesi, boyunda lenf bezlerinde büyüme, ses kısıklığı tiroid kanserinin belirtileri arasındadır. Elle muayeneden sonra tiroid nodülü incelemesinde altın standart tetkik ultrasonografidir. Ancak kesin kanser tanısı iğne biyopsisi ile koyulur.

 

Tüm tiroid kanserlerinde “total tiroidektomi” ameliyatı ile her iki lobdaki tiroid bezi çıkarılır. Eğer lenf bezlerine sıçrama varsa “lenf diseksiyonu” ameliyatı ile bu bölgedeki lenf bezleri de çıkarılır. Tiroid ameliyatları sırasında sesimizin çıkmasını sağlayan rekürren sinirler korunur. Bu sinirlerin bulunması ve korunmasına yardımcı olan cihazlar kullanılabilir. Sinir monitörizasyonu adı verilen cihazların kullanımı hasta güvenliğini arttırmak içindir.

 

Endokrin cerrahisi yani tiroid ameliyatlarında tüm önlemlere karşın %1’in altında ameliyat bölgesindeki ödeme bağlı geçici ses kısıklığı görülebilir. Bu ses kısıklığı %95 oranında geçicidir. Ortalama 1 ila 6 ay arasında normale döner. Ses kısıklığının nedeni bölgedeki ödemin, siniri sıkıştırmasına bağlıdır.

 

Tiroid ameliyatlarında paratiroid bezlerinin de korunması gerekir. Çünkü paratiroid bezler vücudun kalsiyum dengesini sağlar. Ameliyat esnasında hasar görmesi durumunda geçici olarak kalsiyum düşüklüğü yaşanabilir. Bu nedenle hastalarımızın ameliyatın ardından kalsiyum tablet kullanmaları gerekebilir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu